Rodiče by měli své děti chválit, pokud si to zaslouží a pokud si to situace žádá. Správně podaná pochvala má totiž silný pozitivní dopad. Pakliže si ale jako rodiče nedáte pozor, může to mít účinek opačný.
Každého potěší, když ho někdo pochválí. A nemusí to být nutně jen rodič – chválí také učitelé ve školách. Pochvala totiž (nejen) v dětech vyvolává podnět zopakovat to, co se mu povedlo, nebo zopakovat chválené chování.
Proč děti chválit?
Jeden důvod se nabízí prakticky okamžitě a je vcelku logický: pochvala potěší, ať jsme děti nebo dospělí. Pochvala má ale i další prospěch. Proč byste své děti měli chválit?
Jednak v nich posílíte sebevědomí. Nemusíte být studovaný profesor, aby vám bylo jasné, že především dětem, které samy sobě příliš nevěří, mohou slova chvály velmi pomoci.
Dalším důvodem, proč by rodiče měli své děti chválit, je posílení jejich vnitřní motivace. Kupříkladu pokud se dítěti něco povede ve škole a rodič ho za to náležitě pochválí, vzroste v dítěti chuť učit se, být ještě lepší, dostávat dobré známky.
I s chválou se musí umět pracovat
Jinými slovy – i se slovíčky chvály se musí umět šetřit. Chvála je sice krásná věc, zahřeje u srdíčka a potěší, ale pokud se to s ní přehání, může mít spíše negativní dopad.
Klíč spočívá v tom naučit se děti pochválit tak, aby nedošlo k vedlejším účinkům. Nebojte se, pokud si nevíte rady, níže najdete hned několik užitečných tipů. Určitě se vám budou hodit!
Užitečné rady, jak správně dávkovat chválu dětem
V první řadě je důležité chválit děti jen tehdy, kdy to myslíme upřímně. Jakožto rodiče pro ně chceme to nejlepší a často nešetříme slovy chvály jen proto, že je chceme v daný okamžik povzbudit. Když ale dítě vycítí, že to nemyslíte upřímně, nebude mít pochvala takový dopad. A to je škoda.
Snažte se dítě chválit konkrétně a nebojte se jít do detailů. Je například velmi snadné říci: „to je ale krásný obrázek“, mnohem lepší je ale chválu rozvést a dítku říci třeba: „moc se mi líbí, jak jsi použil různé barvy“.
Chvalte děti i v případě, kdy se jim zrovna něco úplně nepovede podle představ nebo očekávání. Ne nadarmo se totiž říká, že i snaha se cení. Pochvalte dítě za jeho úsilí, které do svého výkonu dalo, i kdyby na konci nedopadlo tak, jak jste si představovali.
Autor: Karolína Nezbedová