Dotepání pupečníku po porodu je rozmáhající se trend. Co byste o něm měli vědět?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
miminko, pupík

Zdroj: Shutterstock

Přestřižení pupeční šňůry je jeden z prvních lékařských zásahů neprodleně po porodu. Trendem je nabídnout tuto možnost tatínkovi, pokud je u porodu přítomen. Stále více maminek si do svých porodních plánů píše, že chtějí nechat pupečník dotepat.

Rutinním postupem je přesný opak. Pupečník se po porodu zasvorkuje a následně se přestřihne. Nabízí se otázka, proč by se měl (či naopak neměl) pupečník nechat dotepat.

K čemu slouží pupeční šňůra?

Pupeční šňůra nebo také pupečník je cévní pletenec. Jeho úkolem je spojovat plod s placentou. Pupečník zajišťuje zásobování miminka kyslíkem a živinami, zároveň jde o součást krevního oběhu plodu.

K odstřihnutí pupečníku dochází patnáct až dvacet vteřin po porodu. Je to v podstatě takový rutinní zákrok, který lékaři provádí automaticky neprodleně poté, co se miminko narodí a je zdravotně v pořádku.

Jak dlouho trvá dotepání pupečníku?

O dotepání pupečníku lze hovořit v případě, kdy se nepodváže neprodleně po porodu a neodstřihne se. K podvázání v tomto případě dochází až v okamžiku, kdy je pupečník celý bílý a na pohmat je patrné, že už nepulzuje.

Nelze přesně říci, jak dlouho dotepání pupečníku trvá. Je to naprosto individuální věc, která se pohybuje od třiceti vteřin do pěti minut.

Jaké jsou výhody dotepání pupečníku?

Napadá vás otázka, zda má dotepání pupečníku vůbec nějaký význam? Má nějaké zdravotní benefity? Nebo je to jen rozmáhající se trend maminek, které se snaží porodit co nejvíce po svém?

Jednou z výhod ponechání pupečníku až do okamžiku, kdy sám přestane pulzovat, je snížení rizika anémie způsobené nedostatkem železa během prvních šesti měsíců života narozeného miminka.

U předčasně narozených dětí je dotepání pupečníku možná ještě důležitější. Může u nich snížit riziko anémie, a dokonce i potřebu případných transfuzí, mluví se i o snížení rizika intraventrikulárního krvácení.

Ne vždy je to možné

Dotepání pupečníku je přáním maminky, které je potřeba předem konzultovat s lékařem, případně si tohle přání zapsat do svého porodního plánu, který stále více porodnic respektuje.

Jsou ale situace, kdy není možné toto přání splnit. Například když je pupečník omotán okolo krku miminka. Dotepání nelze provést, ani když novorozenec vyžaduje okamžitou pomoc, nebo dokonce resuscitaci.

Zdroj: verywellfamily.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články