Je těžké si přiznat, že kočka, kterou máte rádi, vám nebo členu rodiny způsobuje zdravotní problémy. Mnoho lidí se raději rozhodne alergii snášet, než aby se svého domácího mazlíčka zbavili. Možná jim však dilema ulehčí nový vědecký objev.
Na co alergici reagují?
Imunitní systém vytváří protilátky, aby bojoval proti látkám, které by mohly vašemu tělu ublížit, jako jsou bakterie a viry.
U alergiků si imunitní systém splete alergen s něčím škodlivým a začne proti němu vytvářet protilátky. To způsobuje příznaky alergie, jako je svědění, rýma, kožní vyrážky a astma.
V případě alergií na kočky mohou alergeny pocházet z kočičích chlupů (odumřelé kůže), srsti, slin, a dokonce i z moči. Proto ani bezsrsté kočky nejsou pro většinu alergiků řešením.
Vdechování zvířecí srsti nebo kontakt s těmito alergeny může způsobit alergickou reakci. Částice zvířecích alergenů se mohou přenášet na oblečení, cirkulovat ve vzduchu, usazovat se v nábytku a lůžkovinách a zůstávat v prostředí přenášené na prachových částicích.
Nepříjemné příznaky
Běžné příznaky alergie na kočky se obvykle objeví krátce poté, co přijdete do kontaktu s kočičí srstí, slinami nebo močí.
Alergen může způsobit otok a svědění membrán kolem očí a nosu, což obvykle vede k zánětu očí a ucpanému nosu. U některých lidí se v reakci na alergen může objevit vyrážka na obličeji, krku nebo horní části hrudníku.
U neléčených alergií je častá únava a také neustálý kašel. Příznaky, jako jsou horečky, zimnice, nevolnost nebo zvracení, je však třeba považovat spíše za příznaky související s nemocí než s alergií.
Pokud jste alergičtí na kočky a kočičí alergeny se vám dostanou do plic, mohou se alergeny spojit s protilátkami a způsobit potíže s dýcháním, kašel a sípání. Alergie na kočky může způsobit akutní astmatický záchvat a být spouštěčem chronického astmatu.
Hypoalergenní koťata
Alergií na kočky trpí až 15 % procent populace a právě pro ně mají výzkumníci povzbudivou zprávu. Vědci v čele s Nicole Brackettovou se přiblížili k vytvoření tzv. hypoalergenní kočky. Zaměřili se na protein Fel d 1, který je pravděpodobně příčinou 60 až 90 procent alergií.
Pomocí nástroje pro úpravu genu zvaného CRISPR, který funguje jako molekulární „nůžky“, vědci odstranili dva geny, které produkují problematický protein, padesáti kastrovaným kočkám.
Metoda nejenže zmírňuje příznaky, ale zcela odstraňuje bílkovinu, která způsobuje alergie. Odstraňované geny kočkovité šelmy pravděpodobně nepotřebují, protože se mezi domácími zvířaty a vzdáleně příbuznými exotickými kočkami, jako jsou lvi, značně liší.
Dalším krokem je vytvoření upravených embryí koťat, z nichž se odstraní geny způsobující alergie. Výzkumníci doufají, že v příštích pěti letech se jim podaří stvořit ideálního domácího mazlíčka pro alergiky.
Zdroj: dailymail.co.uk, healthline.com, Nicole F. Brackett, Evolutionary Biology and Gene Editing of Cat Allergen, Fel d 1, 2022
Autor: Dominika Jandorová