Papriky se těší velké oblibě a existuje mnoho různých odrůd. Kromě toho, že jsou plné vitamínů a chutnají opravdu lahodně, je nespornou výhodou, že si je můžete vypěstovat sami doma. Jak na to?
Do Evropy kdysi tuto zeleninu přivezl Columbus ze Střední a Jižní Ameriky, kde se pěstovala už od dob před Kristem. Papriky se zde staly oblíbenými a postupně se rozšířiyi až do Afriky a Asie.
Dlouhý proces klíčení
Výsadba a péče o papriky předtím, než začnou plodit, však není procházka růžovým sadem. Mají totiž dlouhou vegetační dobu a vyžadují opravdu dost starostlivosti.
S výsadbou semínek není dobré otálet, začít můžete klidně už v druhé polovině února. Použijte lehký substrát a snažte se semínka udržovat v teplotě pětadvacet až třicet stupňů. Tip, jak celý proces urychlit, je vložit mezi semínka vlhké papírové utěrky.
Poté, co začnou klíčit, potřebují dostatek světla a teplo. Ideální je umístit je na jižně orientované okno a udržovat teplotu kolem dvaadvaceti stupňů. Tam je nechejte do doby, než bude možné umístit je ven.
Jde to i jednodušeji
Takové období nastává až v druhé polovině května, kdy už příliš nehrozí přízemní mrazíky. Celému procesu klíčení se ale můžete vyhnout a v zahradnictví zakoupit rostlinku, kterou už pouze zasadíte ven.
Na záhoně nebo na balkóně rostlinky umístěte na co nejslunnější místo, pokud možno u zdi, aby byly chráněny před větrem.
I záhon je třeba pořádně prohřát, a to minimálně tři týdny před samotným přesazením. Stačí ho přikrýt černou mulčovací fólií.
S přikrýváním můžete pokračovat i po vysazení venku, tentokrát ale zvolte bílou netkanou textilii. Čím více tepla jim dopřejete, tím líp uděláte.
Zalévat, ale ne moc
Papriky jsou velmi žíznivé rostliny, ale potřebují, aby jim voda byla dodávána pravidelně a v intervalech, kdy půda proschne. Obezřetnost je třeba také při aplikaci hnojiva. Vhodná jsou ta s vyšším obsahem draslíku.
Nezapomínejte pravidelně odstraňovat plevel. Jak papriky rostou, je dobré jim dopřát pořádnou oporu. Samotné plody jsou dost těžké a rostlina by se mohla zlomit. Proto je dobré vyvázat je k opoře, což zároveň působí jako prevence proti hnilobě a ožírání slimáky.
Papriky potřebují pořádně dozrát, ale není vhodné je nechávat na rostlině příliš dlouho. Poté už si můžete užít samotnou sklizeň, nejlépe za pomocí nože nebo nůžek.
Tak co, máte už zaseto?
Autor: Karolína Ondrušková