Pro většinu rodičů je odpolední spánek jejich ratolesti vítanou přestávkou, během které nejen děti samotné, ale svým způsobem i oni naberou potřebnou energii pro zbytek dne. Není se tak čemu divit, že drtivá většina rodičů dodržuje u svých dětí nějaký režim – a to včetně odpoledního šlofíka.
Jakmile dítě začne projevovat odpor k tomu, že by mělo opustit hračky a jít si zdřímnout, je logické, že se rodiče začnou k této změně stavět negativně. Přitom by si měli uvědomit, že právě tahle chvíle je vlastně takový milník, který by měli oslavit.
Když dítě nechce odpoledne spát
Možná se i vy snažíte dodržovat odpoledního šlofíka u svých dětí pravidelně. A kdo ví – třeba si zdřímnete společně s nimi. Na tom není nic špatného.
Pokud ale vaše dítko začne odpolední spánek sabotovat, je to známka toho, že roste a stává se z něho zase o něco větší parťák.
Také to může být příslibem toho, že o to více bude spát v noci, protože se během dne unaví. A když se nebude budit v noci, bude to znamenat více spánku také pro vás.
Neexistuje přesný věk, kdy dítě přestane chtít odpoledne spát
Nikdo vám přesně neřekne, že právě v tomto a tomto věku začne vaše dítě sabotovat odpolední spánek. Žádná přesná doba, která by platila na všechny děti, totiž neexistuje.
Záleží vždy na konkrétním dítěti. Svoji roli hraje nejen jeho energetická úroveň, ale také množství spánku v noci nebo aktivita během dne.
Podle průzkumů si odpolední spánek dopřeje 50 % dětí starších čtyř let, pětiletých dětí pak odpoledne spinká jen 30 %.
Jak poznáte, že nastala chvíle, kdy je konec s odpoledním spánkem?
Jakmile dítě dosáhne určitého věku (a u každého to může být jindy), začne pro něho být odpolední spánek pěkná otrava. A nebojte se – dá to dost jasně najevo.
Je-li vaše dítě během dne stále plné energie, neshledáváte na něm, že by bylo ospalé a v důsledku toho protivné, plačtivé či více mazlivé, pak je to známka toho, že už odpolední spánek nepotřebuje.
Není nutné „tlačit to na sílu“ a vynutit odpolední spánek za každou cenu. Není-li dítě unavené, je pravděpodobné, že se prodlouží doba uspávání/usínání a dítě pak může mít problém usnout večer.
Autor: Karolína Nezbedová