Dát prádlo do pračky, přidat prací prostředek, případně aviváž, a zapnout. Takhle většina z nás vnímá praní – naprosto běžnou činnost, kterou děláme prakticky denně.
Možná si také myslíte, že praní prádla není žádná věda a není na něm co zkazit. I přesto v této činnosti mnoho lidí dělá celou řadu chyb. Děláte je taky?
Špatně odhadnete množství pracího prostředku
Asi nejčastější chyba. Máte za to, že čím více prášku na praní, gelu nebo kapslí, tím větší pravděpodobnost, že bude prádlo o to čistější?
Takhle to nefunguje. Přidání příliš velkého množství pracího prostředku může vytvořit další pěnu, která se z oblečení úplně nevymáchá a zanechá za sebou lepkavé zbytky.
Nehledíte na materiál
Většina z nás ctí pravidlo, že barevné prádlo nevypereme s bílým. Pokud ale jde o materiály, tam už na žádná pravidla nedbáme.
Správně byste měli prát „těžší“ kusy oblečení od těch lehkých – džíny a svetry zvlášť od halenek a pánských košil.
„Seskupování kusů prádla podle materiálu urychluje schnutí,“ doplňuje bhg.com. Snažte se proto prádlo třídit nejen podle barev, ale i podle různých materiálů.
Nezapínáte na oblečení zipy
Zipy jsou poměrně ostré a snadno zachytí jiné kusy oblečení v pračce, čímž je mohou poškodit. Například vytáhnou očko na svetru. Zapínejte proto na oblečení zipy, ať už jde o mikiny, nebo o džíny.
Perete na zbytečně vysokou teplotu
Zatímco třeba ručníky nebo ložní prádlo je potřeba vyprat na vyšší teplotu, aby došlo k zlikvidování možných bakterií, jiné kusy prádla vysokou teplotu nevyžadují.
Ba naopak. „Praní při příliš vysoké teplotě může způsobit rozpouštění vláken, srážení a zvýšené opotřebení oblečení,“ varuje blancliving.co.
To samé se týká nejen praní, ale také následného sušení v sušičce. Dnes spotřebiče disponují celou řadou programů, proto snadno najdete ten, který bude prádlu nejvíce vyhovovat.
Přeplňujete pračku
Když se vám doma nahromadí kupa prádla, máte tendence dávat toho do pračky na jedno praní zbytečně mnoho, abyste se té hromady co nejdříve zbavili.
A to je další chyba. Nejenže riskujete poničení pračky, ale také fakt, že se oblečení nemusí dobře vyprat, případně na něm může zůstat prací prostředek.
Čtěte také:
Dana Morávková a Petr Malásek oslavili stříbrnou svatbu a prozradili recept na šťastné manželství
Neohlížíte se na štítky
Každý kousek oblečení má na sobě štítek. Jenže drtivá většina lidí štítky na oblečení nečte, jiní je hned po zakoupení dokonce odstřihnou, aby je při nošení neškrábaly.
Štítky ale mají svůj důvod. Díky speciálním symbolům vás informují, jak byste měli s daným oblečením zacházet. Může se prát? A na jak vysokou teplotu? Může vůbec do sušičky?
Zdroj: bhg.com, blancliving.co
Autor: Karolína Nezbedová