„Jsem těhotná, ne nemocná!“ jako by chtěla vykřičet nejedna budoucí maminka, která slýchává od svého okolí výtky, že by to či ono neměla dělat. Často jsou terčem připomínek, že by tohle nebo tamto neměly dělat, protože jsou přece těhotné. Opravdu je ale těhotenství důvodem k tomu, proč se úplně vyhýbat pohybu?
Odpověď zní: ne! Věnovat se aktivnímu pohybu i během období, kdy čekáte miminko, vám může v mnoha ohledech prospět. Chce to ale správně vybírat, kterému pohybu se věnovat, a samozřejmě je potřeba brát v potaz váš zdravotní stav.
Proč je dobré sportovat a cvičit i během těhotenství?
Pokud vám to zdravotní stav umožňuje, nemusíte se cvičení nebo sportování vyhýbat jen proto, že jste těhotná. V případě, že je s miminkem všechno v pořádku, nejsou žádné komplikace a cítíte se dobře, pak je naopak fyzická aktivita žádoucí.
Proč? Díky pravidelnému pohybu zůstanete v kondici a celkově fit. Cvičení a sportování jako takové může zabránit zbytečnému přibývání na váze, kterého se nejedna budoucí maminka děsí.
Pohyb vám také může pomoci cítit se dobře nejen po těle, ale také psychicky. Je známo, že pohyb má na naši psychickou pohodu blahodárný vliv.
Kdy se cvičení v těhotenství nedoporučuje?
Věnovat se pohybu můžete v případě, kdy jste zdravotně v pořádku jak vy, tak vaše miminko. Sportování se vyhýbejte v případě, kdy máte problémy s kostmi nebo klouby. Zrovna tak se cvičení nedoporučuje v případě, že trpíte infekčním onemocněním.
Rizikovým faktorem je také cukrovka nebo problémy se srdcem či játry. Sportování není vhodné ani pro maminky, které čekají více miminek.
Jaký sport je vhodný v těhotenství?
Jste těhotná a ráda byste se udržovala v kondici? Pak určitě přemýšlíte, jaké sporty jsou pro vás, jakožto pro budoucí maminku, vhodné.
Doporučit vám můžeme těhotenskou jógu, která se zaměřuje právě na těhotné maminky. Cviky jsou zde vybírány tak, aby byly bezpečné jak pro matku, tak pro miminko. S pomocí těhotenské jógy se naučíte udržet si správné držení těla i s rostoucím bříškem, budete vědomě pracovat se svaly pánevního dna a s dechem.
Jak je to s běháním?
Běhání je velice oblíbený sport. Ten je vhodný pro ženy, které už běhaly před otěhotněním. Rozhodně není rozumné začít běhat až v době, kdy čekáte miminko.
Můžete se setkat s doporučením neběhat, když pod srdcem nosíte miminko. A to kvůli dopadům a možným otřesům. Při správné technice běhu jsou ale otřesy minimální a nepředstavují riziko.
Autor: Karolína Nezbedová