Zamysleli jste se někdy nad tím, co všechno se skrývá v jednom objetí a jak důležité je pro děti? Pomůže jim zvládnout stres a zároveň má velmi příznivý vliv na jejich vývoj, zdraví a zkrátka je činní šťastnými.
Vřelé objetí umí být dokonalým lékem na bolest či jiné trápení. Je to prostředek neverbální komunikace, který sdílí emoce, vyjadřuje lásku i pochopení.
Objetí pro lepší vývoj i imunitu
Každý z nás jej přímá jinak a vliv na to má nejen výchova a typ osobnosti, ale také náboženství, tradice nebo země, ve které žijeme.
Objímání navozuje pocit bezpečí a u malých dětí je obzvlášť důležité, což potvrdila i jedna z vědeckých studií.
Lidské dotyky jsou totiž velmi důležité pro růst. Ne nadarmo je dnes jedním ze základních požadavků maminek u porodu bonding, což znamená, že je miminko i hned po narození přiloženo k matce. Tato metoda startuje vztah matky a dítěte, ale také imunitu miminka a tvorbu mateřského mléka.
Pomáhá rozvíjet smysly
V rámci studie publikované v Genetic Psychologic Monographs vědci přišli na to, že kojenci, kteří byli pomocí dotyku stimulování alespoň dvacet minut denně po dobu deseti týdnů, dosáhli ve vývojových hodnoceních vyššího skóre.
U miminek objímání pomáhá také s vývojem hmatu a dalších smyslů. Děti, které nejsou dostatečně objímány, jsou si samy sebou méně jisté a často trpí nižším sebevědomím.
Důležitý je ale také typ dotyku. Pouze ten pozitivní, jako je třeba objetí, má dobrý vliv na rozvoj lidského mozku. Navíc bylo zjištěno, že pokud děti nemají fyzický kontakt, jejich těla přestanou růst, a to i navzdory správnému příjmu živin.
Objetí jako hormonální lavina
Jedno maminčino objetí dokáže s psychickým stavem dítěte zázraky, protože se spustí doslova hormonální lavina. „Oxytocin je hormon vzájemnosti, vytváří se jím a posiluje vzájemná vazba. Serotonin přenáší vzruchy a v mozku vyvolává pocity klidu a štěstí. Endorfin je zdroj energie a dobré nálady a do krve se vyplavuje nejrychleji, pokud se prudce zvýší hladina krevního cukru, což je důvod zajídání stresu tabulkou čokolády u mnoha dospělých. Přitom by stačilo nechat se obejmout, a navíc dostat sladký polibek,“ vysvětlila pro web maminka.cz koučka a mentorka emoční inteligence Jitka Ševčíková.
Nemazlené děti si do dospělosti můžou nést vztahové trable a problémy s přijímáním lásky. Jen stěží se pak dá tento deficit dohnat. „V dospělosti nedostatek fyzického kontaktu můžete nahradit skutečně jinou kompenzační strategií, například dopamin se vám vytvoří, i když dostanete lajk k fotce na Instagramu,“ uvedla pro web maminka.cz koučka. Upnutí se na virtuální svět ale rozhodně není nejšťastnějším řešením.
Objetí má zkrátka řadu výhod a není radno jej podceňovat. Objímejte proto své ratolesti alespoň několikrát za den, už jen proto, aby správně rostly a v dospělosti uměly lásku předávat dál.
Autor: Karolína Ondrušková