Syndrom rodičovského vyhoření: Ujistěte se, že nečeká i vás

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zena vyhoreni

Zdroj: Shutterstock

Stát se rodičem mnozí popisují jako nejkrásnější moment v životě. Najednou je z vás maminka, nebo tatínek, stanete se někým, kdo tu musí neustále být pro svého potomka, nového člena rodiny milujete a udělali byste pro něj všechno. Jenomže péče o něj je psychicky i fyzicky náročná, a to nejen pro matku, ale i pro otce.

Maminky jsou po porodu vyčerpané, s dětmi musí být 24 hodin denně, málo se vyspí, nemají čas na své oblíbené aktivity, navíc musí změnit jídelníček a hodně věcí přizpůsobit dítěti. Mnohé potřebují pomoc partnera, bez kterého se zkrátka neobejdou.

Jenomže ačkoli muži nemuseli rodit, i z jejich strany je životní styl najednou náročnější. Mají méně spánku, musí více pracovat, aby zabezpečili rodinu, věnovat se dítěti, aby si mohla jejich žena alespoň krátkou chvíli denně odpočinou. Není se pak čemu divit, že mohou být oba novopečení rodiče ve stresu.

Co je to syndrom rodičovského vyhoření?

„Rodičovské vyhoření je stav naprostého vyčerpání, mentálního, fyzického a emocionálního,“ říká doktor Punam Krishan. „Mezi známky patří podrážděnost, popudlivost, prudké změny nálad, stres, úzkost a deprese,“ dodává. „Někdy je to ale ještě horší.“

Vyhoření se může značit také naprostou ztrátou zájmu o dítě, o partnera i o známé. Jde o zánik jakékoli motivace, a někteří rodiče se mohou nakonec v krajních případech uchýlit i k zanedbávání dítěte nebo k řešení problémů pomocí alkoholu a drog. Existují ale příznaky, díky kterým poznáme, že se problém týká i nás a můžeme s ním včas něco dělat.

Emoční vyčerpání

„Rodiče se mohou cítit vyčerpaní, emocionálně neschopní zvládnout i každodenní úkoly života, bez ohledu na všechny další nároky, které rodičovství přináší. Mohou trpět kognitivní poruchou a nemohou jasně myslet,“ vysvětlují problém psychologové.

Podle všeho by se každá matka či otec, kteří se najednou cítí více ve stresu než kdykoli dříve a nedokážou se soustředit na věci kolem sebe, měli poradit s psychologem. Někdy o nic nejde a jedná se jen o běžný stres, ale je lepší jít k lékaři zbytečně než cokoli zanedbat.

Fyzické vyčerpání

„Mezi příznaky syndromu vyhoření patří bolesti hlavy, kloubů, žaludku, ale také nepřirozená únava a střevní potíže. Člověk se cítí, jako kdyby měl nějakou virózu,“ píší psychologové.

„Podle některých se jedná o klasickou únavu spojenou s rodičovstvím. To je ale lež. Je jen velmi těžké poznat hranici, to je pravda, pokud se ale člověk necítí dobře, měl by vyhledat doktora, který jej popřípadě odkáže na psychologa s podezřením právě na syndrom vyhoření.“

Odstranit ze sebe vinu

Po vyhledání lékaře vás pravděpodobně budou čekat občasné terapie, které probíhají samostatně, nebo i společně s oběma partnery. Podle psychologů je nejdůležitější si uvědomit, že nikdo nejsme dokonalý.

„Člověk má problémy s tím, že nic nezvládá. Nedaří se mu, je se sebou nespokojený a ztrácí motivaci k tomu cokoli měnit. Důležité v tu chvíli je ze sebe odstranit vinu. Uvědomit si, že všichni rodiče mají stejné problémy,“ říká lékařský výzkum.

V některých případech psychologové odkážou pacienty na psychiatry, ti mohou předepsat mírné léky, které se dají podávat i kojícím matkám. Ty by měly pomoci se zvládáním a po nějakém čase jít opět vysadit.

Pokud cítíte jen sebemenší náznaky toho, že něco v rodičovství těsně po porodu nezvládáte, raději je vždy lepší se poradit s odborníky. Maximálně se dozvíte, že máte stejné problémy jako 99 % ostatních rodičů, vždy je to ale lepší, než něco podcenit a pak selhat ve starosti o dítě.

Zdroj: burnoutparental.com, cpdonline.co.uk, hellomagazine.com/
Autor: Šárka Cvrkalová

Související články