Snad všichni rodiče ví, jak těžké je naučit svou ratolest chodit na nočník a definitivně se tak zbavit plenek. Někdy se to ale neobejde bez pláče.
Pro začátek je důležité mít na paměti, že každé dítě je jiné a co platilo na kamarádčinu holčičku, rozhodně nemusí platit na tu vaši.
Načasování je individuální
Ideální věk se tedy rozhodně nedá stanovit. Že je vaše dítě připraveno učit se chodit na nočník, můžete poznat pomocí několika ukazatelů.
Dítě začne samo aktivně vyjadřovat zájem o toaletu. Samo rozpozná, kdy je plenka znečištěná, zároveň ji udrží suchou delší dobu a fyzicky je schopno si sundat a zase natáhnout kalhoty.
Další důležitou přípravou je komunikace. Mluvte s dítětem o nočníku dost často, dávejte mu příklady jeho kamarádů, kteří to taky zvládnou a zkuste pořídit třeba i zábavnou knížku o nočníku.
Věnujte dětem dostatek pozornosti
Doma s tréninkem začínejte opravdu pomalu. Výběr nočníku nechte na svém dítku. Nejdříve na něj zkuste posadit oblíbené panenky nebo medvídka.
V prvních dnech učení chození na nočník se snažte co nejvíce zdržovat doma. Ideální je, když toto období vyjde na letní měsíce, kdy jsou děti méně oblečené. Můžeme totiž pohotově reagovat, případně nechat dítě úplně nahé.
Děti jsou rády středem pozornosti. Právě v tomto období jim ji můžete dostatečně dopřát. Při tréninku na nočníku si můžete zahrát hru, přečíst knížku nebo zazpívat písničku.
Trpělivost a pochvala jako klíč k úspěchu
Připravte se i na nehody a naučte se nad nimi mávnout rukou. Chybami se přeci člověk učí. Naopak každý úspěch je třeba dostatečně vychválit, případně také odměnit.
S celým procesem učení na nočník rozhodně nespěchejte a vytrvejte. I když už budete zvládat chození na nočník přes den, noční režim ještě pro jistotu plenkou pojistěte.
S postupem času si dítě z chození na nočník vypracuje rutinu a naučí se vyprazdňování ovládat. Stále ale pamatujte na tři hlavní pravidla – nespěchat, chválit a vytrvat.
Autor: Karolína Ondrušková