Zajímáte se o historii? Máte rádi knihy z edice Universum? Tak je encyklopedie Historie v kostce určena právě vám. Přeložil ji pro vás Jan Kafa a napsal kolektiv autorů.
Tato kniha je rozdělena na 5 částí a to: starověk, středověk, doba objevů – 14.- 17. století, období revoluce – 18. století a nakonec moderní svět počátku 20. století. Jaké historické milníky najdete v této knize? Jak žili první lidé, jak hospodařili, jak probíhaly křížové výpravy, kdo vynalezl knihtisk, co znamená období reformace, jak vládla Marie Terezie, kdy byla druhá světová válka, co byl holokaust, kdy byl sestrojen první automobil, či jak probíhala studená válka. Všechny tyto události a ještě mnohem více se vepsaly do našich dějin různou měrou.
Historie v kostce vám ukáže zásadní okamžiky od pravěku až po současnost. Poznávejte, objevujte, zkoumejte, cestujte historickými událostmi, které změnily náš svět.
Na konci knihy jsou uvedeny vysvětlivky a rejstřík, které usnadní orientaci v textu. Nakonec autor uvedl poděkování.
Každá dvojstrana je věnovaná dané historické události, s obrázky, detailními popisky, mapkami, s různými zajímavostmi i přesnými letopočty.
Kniha se mě líbila. Je přehledná, srozumitelně psaná. Na 208 stranách je opravdu mnoho informací, obrázků a různých fotografií. Rozhodně bych jí doporučila všem milovníkům historie, malým i velkým, školákům, které baví dějepis a chtějí se dozvědět více o našich předcích, dále také učitelkám základních škol, které hledají zajímavou encyklopedii k ozvláštnění výuky vlastivědy a dějepisu.
Výhodou této knihy je velké množství zajímavostí a informací z historie, které zaujmou malé i velké čtenáře, dále obrázky, či různá schémata, která detailně popisují daná historická období. Můžete se začíst, co vás zajímavá nebo jen tak prohlížet dějiny v mnoha obrázcích. Věřte, nebudete chtít přestat. Čtení jsem si užila od začátku až do konce.
Nejvíce mě zaujalo období pravěku, vynález knihtisku, či různé lékařské objevy. Jelikož mám historii moc ráda, tato encyklopedie mě naprosto nadchla. Můj starší syn má také moc rád dějepis a kniha Historie v kostce se mu moc líbila.
Tuto knihu k recenzi jsem si nevybrala náhodou. V této edici vyšlo již několik témat jako je věda, dinosauři, lidské tělo a vědomosti. Doma už jich nějaké máme, a moc jsem se těšila na historii, která je mým koníčkem. Rozhodně nezklamala. Všechny knihy této série se určitě pyšní krásnými přebaly. Kniha má velký formát a v knihovničce bude zaujímat čestné místo.
Ukázka z knihy:
Pokroky v medicíně
V průběhu 17. a 18. století vědci radikálně proměnili lékařský náhled na lidské tělo, avšak teprve v 19. století byly učiněny průlomové pokroky, jež naprosto změnily směr, kterým se medicína ubírala.
Jako primitivní formy anestezie se používal alkohol, vývary z bylinek, nebo dokonce úder do hlavy. Uspávací anestetika se začala používat až ve 40. letech 19. století. Aby upadl do bezvědomí, vdechovali pacienti éter či chloroform z namočených hadrů nebo masek.
Skotský bakteriolog Alexander Flemimg náhodou objevil v plísni látku, která ničila bakterie. Fleming jí pojmenoval penicilin, který se stal prvním účinným antibiotikem uvedeným do výroby.
Perský lékař Ibn Síná, známý také jako Avicenna sestavil Kánon medicíny, pětisvazkovou encyklopedii obsahující veškeré tehdy známé medicínské znalosti. jeho práce učila, jak určit druh onemocnění a jak ho léčit a stala se uznávanou medicínskou učebnicí celého islámského světa a středověké Evropy.
Autor: kolektiv autorů
Přeložil: Jan Kafa
Žánr: populárně naučné, literatura faktu, encyklopedie
Vydáno: 2020, Vydala Euromedia Group, a.s v edici Universum, Praha
Počet stran: 208
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-242-6793-7
Autor: redakce