Pracujete s předškoláci a hledáte pro ně zajímavou publikaci, při které se naučí spoustu zajímavostí a procvičí vše, co musí zvládnout předškolák před nástupem do 1. třídy? Tak to jste na správné adrese. Markéta Mlčochová je autorkou knihy Kdo se směje, nepláče. Tuto metodickou příručku ilustrovala Patricie Koubská.
Tyto pracovní listy mohou učitelky v mateřské škole využívat celý rok, korespondují totiž s tematickými plány v mateřské škole. Je jich celkem 12. Na každý měsíc jeden včetně prázdninového provozu. Příběhy se dotýkají běžných situací z přírody, z našeho života, o zvířátkách.
Za každou pohádkou jsou k dispozici pracovní listy s metodikou, jak s nimi pracovat. Také další náměty, jak můžete děti rozvíjet, o čem si povídat atd. S pohádkami lze dále pracovat, vymýšlet různé aktivity, mluvit s dětmi o tom, co se v příběhu událo, nechat je vyprávět, přemýšlet, jak by příběh mohl dopadnout jinak. Možností je opravdu mnoho.
Na co se v pracovních listech zaměříme? Především na grafomotoriku, předmatematické dovednosti, rozvoj fonematického sluchu, řečové dovednosti, spolupráci ve skupině, zrakové vnímání, logické usuzování, časovou posloupnost neboli serialitu.
Publikaci zajisté ocení učitelky mateřských škol i 1. tříd základní školy, dále logopedické asistentky.
Kniha mě určitě moc zaujala, jelikož pracuji s dětmi v mateřské škole i jako logopedická asistentka, tak se mi moc hodí inspirace a nápady na další práci s dětmi. Zaujalo mě obsahové zaměření, tak i po stránce vizuální. Výhodou je rozhodně velký formát pracovních listů, i to, že jsou černobílé. Lze je vykreslovat a dále kopírovat, stříhat, lepit. Toto všestranné využití knihy je báječné.
Nejen děti si určitě zamilují krásné ilustrace Patricie Koubské, které vás zahřejí u srdíčka a dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Věřím, že se vám s touto metodickou příručkou bude skvěle pracovat. Autorka tematicky vsadila na přírodu, rostliny a zvířata, které nás každý den obklopují, proto jsou dětem i pedagogům blízké.
Nejvíce mě zaujaly tyto pracovní listy:
Hned ten první z pohádky Jarní, jelikož jsou v něm obsaženy všechny roční období. Dále také příběh Včelí a jeho pracovní listy s včelí tematikou. Myslím si, že je důležité, aby děti věděly, jak jsou včeličky pro nás užitečné a proto je musíme chránit. Poslední pohádka, která mě zaujala je s názvem Zvířátková má pracovní listy s emocemi lidí i zvířat. Je nesmírně důležité, aby se děti dokázaly vyjádřit, co právě prožívají, jak se cítí, dokázaly říci ne a v kolektivu se prosadit.
Čtěte také:
Rok stromů – celoroční program pro MŠ
Pojďte se na to vrhnout, s dětmi si přečtěte zajímavé příběhy, povídejte si s nimi o všem, co je zajímá. Věřte, že zažijete mnoho zábavy, děti se dozví zajímavosti z přírody a budou se učit, aniž by si to uvědomovaly, nenásilnou formou.
Autor: Markéta Mlčochová
Ilustrace: Patricie Koubská
Žánr: metodická příručka
Vydáno: 2020, Vydal Portál, Praha
Počet stran: 68
Vazba knihy: brožovaná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-262-1641-4
Autor: redakce