Krmit ptáky se zdá na první pohled jednoduché, ale není tomu tak. Můj syn si pro zpracování projektu vybral téma Ptáci našich zahrad a okolí. O tuto problematiku se zajímá už docela dlouho. Jako malý kluk už pozoroval ptáky na zahradě, ptal se na různé zajímavosti a vyhledával si informace v encyklopediích.
Spolu s ním jsem se na toto téma vrhla i já a přečetla si knihu Krmíme ptáky – ale správně, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA v Brně. Pojďte se společně se mnou vypravit na zajímavou cestu o životě ptáků. Dozvíte se mnoho zajímavostí a budete vědět, jak o ptáky během celého pečovat.
Tato kniha je velice podrobně zpracovaná. Obsahuje mnoho informací o tom, jak ptáky přikrmovat během celého roku, jaká krmiva volit a proč, co jim vlastně můžeme vyrobit my sami. V publikaci najdete mnoho zajímavostí o životě ptáků, co vlastně od nás lidí potřebují, proč jich tolik ubylo, jaké druhy nejvíce, něco málo z historie krmení ptáků, dále také bohatou fotogalerii až 75 ptáků, kteří na vaše krmítko mohou přilétnout a občerstvit se.
Na konci knihy je k dispozici seznam použité literatury, dále rejstřík, který usnadní orientaci v knize a poděkování autorů knihy. Na rozšířené obálce knihy najdete návod, jak udělat sami tučné krmivo pro ptáky s popisem i fotografiemi.
Kniha mě moc zaujala a doporučím jí všem milovníkům přírody především ptáků. Jak už jsem v úvodu psala, můj starší syn si vybral pro svou práci téma ptáci našich zahrad. Tato příručka pro něj byla opravdu cenným zdrojem informací. Je podrobně rozpracovaná, bohatá na fotografie, plná zajímavostí s četnými grafy. Na obálce knihy je, jak jinak krásně barevný ptáček. V knize jsem načerpala mnoho informací, které jsem o krmení ptáků vůbec nevěděla.
S radostí budu očekávat vydání další zajímavé knihy ze života ptáků. Na této příručce si cením jejího obsahového zaměření, jelikož příroda je mým velkým koníčkem, dále bohatou fotogalerií, která je pro poznávání ptáků nesmírně důležitá, ale především to, že obsahuje praktické rady, jak o ptáky pečovat, abychom jim zbytečně neublížili.
Tak už nebudu více zdržovat, pusťte se do příjemného čtení a listování touto poutavou publikací. Nebudete vědět, na co se dříve dívat a co číst.
Několik slov o autorech:
Prof.Dr. přírodních věd Peter Berthold, narozen v roce 1939 byl do roku 2004 ředitelem stanice Radolfzell pod institutem Maxe Plancka pro ornitologii a patří k předním světovým ornitologům. Po absolvování studia biologie, chemie a geografie v jihoněmeckém Tubingenu se při své činnosti v ornitologické stanici Radolfzell specializoval na sedm oblastí, výzkum ptačích tahů, proměny v ročních obdobích, populační dynamiku, výživovou biologii, genetiku, výzkum tetřeva hlušce a základní výzkum v oblasti přírody a životního prostředí.
V roce 1981 získal profesuru z biologie na Kostnické univerzitě. Je členem a čestným členem četných společností, akademií, výborů a spolků pro ochranu přírody v Německu i po světě. Po odchodu do výslužby se angažuje především v otázkách ochrany přírody, zejména jako člen rady Nadace Heinze Sielmanna a v projektu Biokoridor Bodamské jezero. Za své originální a průlomové práce byl mnohokrát vyznamenán.
Gabriele Mohrová pracuje od roku 1978 jako technická asistentka na ornitologické stanici Radolfzell. V pracovní skupině Petera Bertholda vedla odchov více než 5000 drobných ptáků, především pěnic, ale také tetřevů a přes 100 dalších druhů. Během posledních 20 let se kromě toho stále více zabývá také krmením volně žijících ptáků. Nyní se spolu s Peterem Bertholdem stará o nejrůznější velké experimenty a projekty v oblasti ochrany přírody.
Po celý rok krmíme — po celý rok pomáháme.
Autor: Peter Berthold, Gabriele Mohrová
Přeložil: David Krásenský
Žánr: metodická příručka
Počet stran: 176
Vydáno: 2018, Nakladatelství KAZDA, Brno
Vazba knihy: paperback
ISBN: 978-80-907420-1-7
Autor: redakce