Máte rádi kváskový chléb? Milujete jeho nádhernou vůni a podmanivou chuť? Chcete se naučit upéct ten nejlepší? Autorka knihy Ruce v mouce Iva Trhoňová vás to bezpochyby naučí. Tak už žádné dlouhé povídání a hurá do kuchyně.
Co v knize najdete? Hned na začátku knihy naleznete poděkování, které patří především rodině autorky, dále proč se vlastně doma péct chleba, rady a pomůcky, které budete pro pečení potřebovat, jakou mouku použít, jak vyrobit kvásek, krok za krokem, na co nezapomenout, čemu se vyvarovat. Dále podrobné receptury na výrobu kváskového chleba. Jak vyrobit např. Selský, Tečkovaný, Klasický, Škvarkový, Zrníčkový, Šumavu, Vesnický, Žitný a Podmáslový chléb. Dále recepty na kváskové pečivo jako jsou šneci, bulky se sezamem, velikonoční dalamánky se špaldou, kváskové bagety, mazanec.
Také recepty na chleby s droždím, např. toustový, bramborový nebo bagety – brynzové, podzimní, sezamové, pivní či celozrnné. Naučíte se zde klasické rohlíky, anglické, grahamové nebo šunkové. Autorka nezapomněla i na oblíbené dalamánky, večky, žemle a bulky. Velice oblíbené a vyhledávané jsou i recepty na pizzy, placky, tyčinky. Součástí knihy jsou recepty na kynuté sladkosti a světové dobroty jako jsou Trdelníky, Fritole, langoše, Focaccia, při nichž se podíváte na Slovensko, do Benátek či Itálie. V neposlední řadě se autorka zaměřila na dobroty, které si můžete k chlebu dát, či na chléb namazat. A to především camping salát, bramborovou pomazánku a domácí šunku.
Na konci knihy je rejstřík vybraných pojmů, které nám usnadní orientaci v receptech, ale i celkově v problematice kváskového pečení.
K pečení mě přivedla moje babička. Už od svých 11 let jsem zkoušela různé osvědčené recepty, pokusem a omylem dávala k sobě různé suroviny. A světe div se, vždycky z toho něco vzniklo a bylo to dokonce i dobré. I přes první neúspěchy mě to bavilo hned od začátku. Dalším životním milníkem pro mě byla svatba s mým milovaným mužem. Svého manžela jsem od začátku rozmazlovala různými dobrotami a vydrželo mně to dodnes. K pečení z kvásku mě přivedla moje kamarádka. Jelikož můj mladší syn má bezlaktózovou dietu, začala jsem různě experimentovat s pečením pečiva – rohlíků, housek, žemliček a nakonec i chleba.
Zpočátku ze sušeného droždí, pak z žitného kvásku. Díky tomu se mně nutnost stala velkou vášní. Když jsem poprvé viděla knihu Ruce v mouce, byla to láska na první pohled. Tu prostě musím mít. A tak se i stalo. Je totiž naprosto bezvadná a neměla by chybět v kuchyni žádné pekařky. Nesmírně si této kuchařky cením a už vím, komu jí ráda půjčím. Autorka Iva Trhoňová vás s velkou pokorou a láskou provede světem pečení s využitím kvásku, ale i klasických kvasnic. Kniha je přehledná, čte se velmi dobře, obsahuje mnoho osvědčených receptů, ale i užitečných rad, jak kvásek vytvořit, jak o něj pečovat a co z něj dobrého upéct.
Zaujal mě rejstřík vybraných pojmů, které pomohou orientovat se v kváskové problematice, ale také kapitola o pečivu, které je typické pro Itálii, Maďarsko, Slovensko i jiné země. Určitě bych se tam moc ráda podívala a tyto krajové dobroty chtěla ochutnat. Velké plus dávám této knize za velké množství zajímavostí a informací, rozdělení pojmů, ale i bohatou fotogalerii. Autorka velice dobře vysvětluje jednotlivé procesy kynutí pomocí různých přísad.
Několik slov u autorce:
Iva Trhoňová
Neřadí se ke spisovatelů, ale s úsměvem o sobě říká, že je pečící manželka, matka a babička. Vyzkoušené i vlastní recepty, postřehy a postupy vkládá na své stránky Pekárnománie, podle kterých byla pojmenovaná její první kniha z roku 2011. V nakladatelství CPress vydala knihu Ruce v mouce, ve které obsáhla pečení s droždím, ale i žitným kváskem, a která se stala bestsellerem. Svoje texty a recepty sepisuje s upřímným přáním, aby se lidem pečení líbilo, bavilo je a povedlo se jim – začátečníkům i těm pokročilým.
Autor: Iva Trhoňová
Žánr: moderní kuchařka
Vydáno: 2017, CPress ve společnosti Albatros media, Praha, dotisk 1. vydání
Počet stran: 191
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-264-1688-3
Autor: redakce