Hledáte pro své děti zajímavou publikaci, která jim přiblíží tradici Velikonoc? Chcete si přečíst to, jak se vlastně dříve slavily svátky jara? Víte, jak se plete pomlázka? Baví vás návštěva muzeí a různých výstav, které si v současné chvíli kvůli karanténě nemůžete dovolit? Kniha Velikonoce v české kultuře vám to rozhodně přiblíží detailně. Autorkou je totiž etnografka Věra Frolcová.
Kniha pojednává o celkovém pojetí Velikonoc, návratu ke kulturním tradicím, křesťanskému pojetí Velikonoc se zobrazením příběhu smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Toto je druhé vydání knihy o českých Velikonocích, napsané z pozice etnografie. Prameny zachytily tři rozličné vrstvy kulturních tradic (křesťanskou, rolnickou a městskou), které se formovaly od středověku. Kniha to zachycuje v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Věnuje se tradicích jak na venkově, tak i ve městě.
Autorka nás seznamuje se zvyky a tradicemi, které jsou spjaté s Velikonocemi, časovou osou od Masopustu až do Velikonoc, přesné znění Svatého týdne, den po dni, co přesně znamená a jaké zvyky se v nich dodržují. Kniha je doplněna řadou ilustrací, jak černobílých, tak i barevných, malbami na sklo, písničkami s notovým zápisem, básničkami, zdobenými kraslicemi a nejen to.
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Moc mě bavila, jelikož jsem si vzpomněla na své dětství, kdy mě moje babička vyprávěla o Ježíši, který byl ukřižován, pouštěla mě různé příběhy na svém starém rádiu. Díky této knize jsem oprášila své vědomosti o Velikonocích tak z trochu jiného úhlu pohledu, než se v současnosti slaví. Tak jsem to předala i svým synům. Moc je to bavilo.
Velice mě zaujala část pojednávající o vynášení Smrti. Mám tento zvyk opravdu ráda a každý rok jej s dětmi v mateřské škole slavím. Znamená to pro mě konec zimy, vše zlé musí společně s Moranou odejít a přijde to krásné, voňavé, prostě jarní. Vždy si vyrobíme Moranu a pustíme jí po vodě, k tomu říkáme básničky spjaté s tímto zvykem. Pak dětem pouštím pohádku, ve které je vše vysvětleno.
Na konci knihy naleznete věcný rejstřík a poznámky, dále také seznam použité literatury, kde můžete najít mnoho dalších zajímavostí.
Ukázka z knihy:
Dobrý den Vám vinšujem, tetičko,
přišli jsme si pro červený vajíčko,
pro vajíčko červený,
pro koláček bílý:
jakpak je vám, tetičko,
koledníček milý?
Nehněvejte se na mne, strejčíčku,
vytáhněte ze své kapsy grešličku,
Pán Bůh vám to nadělí
na zahradě, na poli i doma,
budete mít co vyhánět ze dvora.
Čtěte také:
Zážitky z karantény
Několik slov o autorce:
Věra Anna Frolcová (rozená Šepláková, *1956) je pracovnicí Etnologického ústavu Akademie věd ČR. Věnuje se vědeckému odkazu prof. PhDr. Václava Frolce.
Autor: Věra Frolcová
Grafická úprava a ilustrace: Magdaléna Říčná
Vydáno: vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2020
Počet stran: 288
Vydání: druhé
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-7601-280-6
Autor: redakce