Jak již samotný název knihy „Velká kniha správného Čecha“ napovídá, tak by si ji zcela určitě měl přečíst každý vlastenec, anebo ten, co se považuje za správného Čecha od autorů Michala a Jany Vaněčkových.
Co všechno byste měli o své vlasti znát, na co nezapomenout a jaká místa si nenechat ujít vidět, tím vším vás provede tato velmi poutavá a rozsáhlá publikace rozdělená do třech větších velmi přehledných kapitol.
Tři větší kapitoly jsou utříbeny dle témat zpracování na: „Co má vědět správný Čech?“, „Co má poznat správný Čech?“ a „Koho má znát správný Čech?“.
První část se zaměřuje především na „češství a čecháčství“ jako takové. Čtenáře blíže seznamuje velmi srozumitelnou a stručnou formou o tom „Kdo a kým jsme“, naši republiku představuje prostřednictvím základních údajů a čísel o ni, státních symbolů, hymny, korunovačních klenotů, Pražském hradu, státní svátky, ústavu, volby. Samozřejmě nesmí chybět ani ucelený jmenný seznam všech našich prezidentů.
Samozřejmě nezapomíná zmínit i drobné střípky z naší historie, tj. Středověku, Novověku, období do roku 1948, období od roku 1948 až 1989 a období od roku 1989.
Kromě toho vám i připomene, na koho a na co všechno můžete být jako Češi hrdí. Jedná se o abecední seznam hesel, osobností, jež formulovali tvář celého našeho národa jako např. typický pozdrav ahoj, angličáky, ale i osobnosti jakými byl Jára Cimrman či Tomáš Baťa a mnoho jiného. Výčet hesel je opravdu velmi pestrý a rozmanitý ze všech oblastí, tak se určitě máte na co těšit.
Druhá část nazvaná „Co má poznat správný Čech“ předkládá jakýsi seznam nejzajímavějších míst České republiky, o kterých je dobré vědět a případně je i navštívit. Jedná se o místa, která by měl správný Čech okusit na vlastní kůži a okusit jejich nezapomenutelné kouzlo.
Na dvoustraně tak můžete objevit vybraná česká NEJ jako např. největší rybník, nejvyšší vodopád, největší naše jeskyně atd. prostě takový sumarizovaný výčet českých NEJ.
Kromě vybraných NEJ České republiky můžete nahlédnout i do kapitoly „Kulturní zajímavosti“, kde na vás čekají místa, kde i nyní žijí duchem a atmosférou dávných předků, z míst na vás doléhá atmosféra dávných časů.
Nechybí tu ani kapitoly „Vykopávky a jiné staré zajímavosti“, „Hrady a zámky“, kde jsou vybrány ty nejkrásnější a nejzajímavější dominanty naší vlasti. V kapitole „Jak se dříve žilo“ objevíte místa, kde můžete nahlédnout pod pokličku starých časů a vyzkoušet si na vlastní kůži tradiční lidová řemesla, jež byli nedílnou součástí každodenního života našich předků.
Pokud vás zajímají vily známých osobností, stačí nalistovat kapitolu „Co najdete ve městech“ a objevíte ty nejznámější z nich a poodhalíte rousku jejich historie.
V Kapitole „Co najdete v podzemí“ máte možnost poodkrýt tajemství systému podzemních chodeb, tajemné chodby plné záhad, katakomby, kostnice, labyrinty, jež mají své nezapomenutelné kouzlo, svá skrytá tajemství i historii, včetně strašidelných báchorek způsobujících mrazení v zádech.
„Technické zajímavosti“ jsou takové, jež byly vybudovány člověkem a jistě stojí za návštěvu a shlédnutí. Kdo neví, může se těšit např. na úzkokolejku, kanály, přehrady, vysílač Ještěd, fontány a mnoho dalšího
Poklady na seznamu UNESCO a památníky na pochmurné události v naší historii snad ani nemusím zmiňovat, to vše najdete v kapitole „Poklady na seznamu UNESCO“ a ve „Vzpomínkách na minulost“ či „Židovské památky“.
Mě osobně nejvíce nadchly poslední dvě kapitoly tj. „Tajemství přírody“ a „Záhady, tajemna a pověsti“. Už teď si s rodinou plánujeme, kam prostřednictvím těchto tipů, letos vyrazíme a čím vším se necháme na svých toulkách překvapit.
Poslední třetí část „Koho má znát správný Čech?“ dává vývěr osobností dávných i současných, jež ovlivnily naši zemi, ať už doma nebo ve světě. Jedná se o konkrétní lidi, konkrétní jména, jež vytvářejí konkrétní obrysy naší historie, formulující jejich úspěchy, ale i osobní tragédie.
Abecední seznam seřazený dle příjmení osobností zahrnuje osobnosti celého širokého spektra, jež v několika odstavcích popisují, čím jsou významní a jedineční, a jakým dílem přispěli v naší historii.
Velká kniha správného Čecha má každému čtenáři připomenout, proč by právě on měl být hrdý na to, že je Čech, že žije v České republice, neboť na své „čecháčství“ takříkajíc velmi rychle zapomínáme.
Kniha nevtíravou formou připomíná důležité střípky z naší historie, poukazuje na to, že bychom měli ctít státní symboly a být hrdí na svoji historii, úspěchy a slávu svých předků, jež vytvářeli obraz a postavení naší země ve světě.
Čtěte také:
Foukneš do pěny – čeká vás pořádná jízda
Pomáhá nalézt cestu a lásku k rodné zemi tím, že se snaží upozornit na spoustu krásných a zajímavých míst, aniž bychom museli vyjíždět za její hranice. Myslím si, že ne jeden čtenář bude překvapen tím, co všechno nám může naše země – co se týče památek, historie, ale i přírody nabídnout…. Jen chtít a objevovat.
Celá kniha je doplněna o barevné, někdy i úsměvné ilustrace od Václava Ráže, jež knize dodávají ten správný lesk.
VELKÁ KNIHA SPRÁVNÉHO ČECHA
Autoři: Michal Vaněček a Jana Vaněčková
Ilustrace: Václav Ráž
Grada Publishing, a.s. pod značkou BAMBOOK
První vydání, Praha 2020
Počet stran: 447
ISBN: 978-80-271-1279-1
Autor: redakce