Ve Švédsku existuje tzv. döstädning: dö znamená smrt a städning znamená úklid. Jedná se o překvapivě povzbuzující proces zbavení se nepotřebných věcí a lze jej uskutečnit v kterémkoli období života. Margareta Magnussonová je autorkou knihy Životní úklid. Nabízí vám návod, jak se zbavovat nepotřebných věcí, jak se naučit s různými věcmi nakládat během svého života. Pojďte se na to společně se mnou podívat, jak báječný proces to je a jak moc se dotýká i vás.
Kniha nabízí praktický a čtivý návod, jak se rozloučit s věcmi, které by tu po vás nebo vašich blízkých zbýt neměly. Autorka se dotýká problematiky jak vynaložit se starým oblečením, které nenosíme, nádobím, spotřebiči, nářadím v garáži, knihami, které už jste četli, dopisy, které jsme dostali už hodně dávno a mnoho a mnoho dalšími potřebnými, či nepotřebnými věcmi. Humorným způsobem radí, jak si udělat pořádek nejen ve věcech fyzických, ale i v hlavě.
Kniha má 144 stran, začíná předmluvou, je rozdělena do kapitol, zakončena poděkováním a informacemi o autorce.
Ukázka z knihy:
„Úklid vašeho domu, pokud se do něj pustíte, je jednou nejvíce uklidňujících činností, jejíž výhody ani nelze spočítat.“ Leonard Cohen
„Za svůj život jste nashromáždili tolik báječných věcí – věcí, které ani vaše rodina, ani vaši přátelé nedokážou ocenit či o ně pečovat.
Dovolte, abych vám pomohla k tomu, že na vás vaši blízcí budou vzpomínat s láskou, a ne se vztekem. “
Tato báječná myšlenka je z pera autorky Margarety Magnussonové z knihy Životní úklid. Je úžasná a prostě jsem jí sem dát musela, jelikož se mi moc líbí. Ano, má pravdu. Hromadíme mnoho nepotřebných věcí a pak máme problém je vyhodit.
Do rukou se mě dostává velice zajímavá kniha, kterou by si měl přečíst každý člověk. Za celý život se nám nahromadíme neskutečné množství všeho možného. Na některé nesáhneme několik let a to je známka toho, že je třeba je vyhodit. Podobný úklid dělám tak 1x za rok. Není to klasický předvánoční úklid, ale dělám jej většinou v létě, v době prázdnin. Často to vezmu od sklepa, přes garáž, až po půdu. Říkám tomu vlastně „úklid na těle i na duši.“
Musím říci, že je to náročná doba, jelikož přebrat všechny krabice na půdě, přerovnat věci v garáži stojí trochu úsilí, ale ten pocit, kdy to máte hotové, ten je prostě báječný. Nesmírně se mi přitom uleví. Takže bych to doporučovala všem, čas od času toto udělat. Takový jakýsi restart. Pak se vám lépe žije a funguje. Často takový úklid dělám i po náročném období, kdy by si člověk upřímně měl odpočinout, ale mě úklid opravdu dodá hodně pozitivní energie. Někdo takový úklid v životě dělá až na jeho sklonku, ale to není dobře.
Odchází z tohoto světa unavený, bez nálady a energie. Řada věcí může ještě někde posloužit a ten pocit prostě stojí za to, že uděláte někomu radost. Staré knihy dejte do antikvariátu, oblečení po dětech lidem, co to potřebují, nábytek lze renovovat a prodat někomu, kdo má třeba starou chalupu a nový nábytek se mu tam nehodí. Vše se dá nějakým způsobem využít. Kniha se mě četla s lehkostí.
Dlouho jsem jí odkládala a moc se mě do ní nechtělo. Včera jsem jí ale vzala do ruky a přečetla jedním dechem. Autorka mě svým báječným humorem pozitivně ovlivnila v této nelehké době „covidové“ a rozhodně bych jí doporučila všem, co se takovému kroku bojí a neradi se zbavují věcí, které stejně ani nepoužívají.
Několik slov o autorce:
Margaretě Magnussové je, jejími vlastními slovy, něco mezi osmdesáti a stem. Vyklidila několik pozůstalostí. Narodila se ve Švédsku, s manželem žila na různých místech po celém světě. Vystudovala Beckmanovu vyšší odbornou školu designu a své práce vystavovala v galeriích od Hongkongu po Singapur. Má pět dětí a žije ve Stockholmu, obklopená pouze věcmi, které má ráda.
Autor: Margareta Magnussonová
Přeložila: Jana Ejemová
Žánr: osobní rozvoj, příručka
Vydáno: 2018, Vydala Grada pod značkou Alferia, Praha
Počet stran: 144
Ocenění: New Yorku Times bestseller
Vazba knihy: pevná šitá vazba
ISBN: 978-80-271-0877-0
Autor: redakce