Správná strava nás oživuje. Dodává zdraví. Aktivuje imunitní systém (nebo ho poškozuje). A jak autor také říká, není 100 kalorií jako 100 kalorií. Jde o to, z jakého jsou zdroje. Kobliha námi projde bez užitku a zanechá vlivem tuků, emulgátorů a solí a cukrů spíše informace ke spuštění zánětu. Stejné množství kalorií v ořeších nám tělo posílí a působí protizánětlivě. Škodlivé látky v jídle: konvenční potraviny a přehlídka toho, co je v regálech obchodů.
Dozvíte se tu také, proč jsou geneticky modifikované potraviny nevhodné
Zamyslíte se nad údajným hladem ve světě, který tyto upravené rostliny mají zahnat. „GMO nezvyšuje výnos zemědělcům, nesnižuje užívání pesticidů a nenabízí lepší řešen nedostatku potravin pro 8 miliard lidí.“ Problém je spíše neefektivní plýtvání ve světě. A nulová kvalita jídla, které je tímto přístupem živena.
A pak si udělejte radost a využijte tuto knížku prakticky:
Zde je pár tipů, které jsem si odnesla:
- Držte více v povědomí účinnost koření a vědomě jím obohacujte stravu
- Zkuste maso zvěřinu, patří k těm nejlepším a nejzdravějším pro nás.
- Obyčejný celer svou chutí i strukturou může v mnohých jídlech nahradit maso – a i kdyby ne, tak na sto způsobů pečený celer? Dobrý nápad pro pár večeří!
- Zlepšete kvalitu toho co jíte, třeba preferencí nehomogenizovaného mléka – chuťově to je také zcela jiný zážitek.
- Je dobré vědět, že jsou potraviny, které zvyšují zánět v těle (grilované kuře, hot dog, hranolky…jídla zpracovaná k dlouhé trvanlivosti) a ty, které snižují (šetrné úpravy masa, dušení, vaření – syrová, kvašená zelenina)
Stačí drobnosti a pro ten pocit (a zdraví) to stojí!
A jedna změna dodá energii a chuť do dalších. A jak autor říká, s tím, když budeme používat logický selský rozum a přizpůsobíme se svému tělu a zdraví – eliminujeme velké desítky procent rizik. A bude nám líp.
„V západní stravě tvoří přes 70 % kalorického příjmu potraviny, které se před deseti tisíci let nejedly.“
Protizánětlivá strava je tu tvořena z dostupných surovin, její základ můžete spatřovat v paleo stravě nebo stravě středomořské. Ve způsobu přemýšlení, skládání potravin. Ale nejcennější v knihách Davida Freje pro mne jsou ty malé tajné tipy, právě to koření, byliny, čaje, na které běžně zapomínáme a přitom jsou to třešničky na dortu, které udělají velkou službu. Například jídla z řepy, miluju je! Se sýrem a bylinkami. Ale najednou vím, že můžu řepu kombinovat s kurkumou, ořechy, semínky – a najednou tu je superpotravina – supervečeře!
A dozvíte se tu i mnoho zajímavostí:
Například, že okvětní lístky růží jsou jedlé, protizánětlivě působící, užitečné při viróze i ve chvíli, kdy je vám špatně od žaludku. I listy růží jsou léčivé – například na kašel.
Že kopřiva patří mezi nejsilnější protizánětlivé bylinky. Zrovna je čas sbírání kopřivových semínek, takže směle do toho a na zimu máte zdatného pomocníka ke každému nachlazení.
Nejsilnějším antioxidantem je i granátové jablko – jeho šťávu můžete v tvořítku na led skladovat i v mrazáku a máte ho vždy po ruce.
Deprese i záněty dásní mohou souviset s intolerancí lepku, zvláště, všímáte-li si navíc i podrážděnosti trávení, nadýmání a křeče a pocit plnosti v břiše.
Takových informací tady najdete spoustu a každého zaujme právě to, co se ho osobně týká. Kniha Život bez zánětu je malou encyklopedií, ze které je dobré si určitě pár dobrých rad odnést a vnést je do běžného života. Do kuchyně, do svého životního stylu.
O autorovi:
MUDr. David Frej je autorem knih Ajurvéda, Ajurvédské recepty pro zdraví, Šťávy a míchané nápoje z přírody, Zánět – skrytý zabiják, Biologické hodiny a Tučné superpotraviny a oleje, Zdravé střevo a další.
Knihu (a další tituly od Davida Freje) najdete na: https://www.eminent.cz/kniha/633_zivot-bez-zanetu