Přeju všem čtenářům této knihy, aby v ní našli až relaxační klid, pokoru a pohodu pro duši. Jedním slovem, to nejlepší z děl Vladimíra Kafky je skutečně to nejlepší. Citáty rozdělené do témat jsou pravdivé, opravdové a nelze je v zákonitostech lidského života nijak obejít. To jsem si musela přiznat.
Ano, ve chvílích obtížných jsem si tak nějak přála, aby fungovalo to, co si nalhávám, ale bohužel, nejde to. A dříve či později to každý pozná. V takových chvílích je tato kniha poměrně bolestivá.
Ale ve chvíli, kdy jste v souladu se svou duší, v celé své tvořivé a láskyplné energii, tak vnímáme veškeré citáty s radostí a cítíte obrovskou vděčnost za pokoru k životu, která je potřeba. A která nám dává tu stabilitu a já bych řekla, že i jistou životní jistotu. Ačkoliv lidská duše nemá ráda jistoty, chce žít, tvořit, měnit, tak ten pocit vděčnosti a radosti z žití, z každého nového dne – ten je k nezaplacení. Ale bohužel/bohudík – si něco takového musí každý v sobě objevit sám.
Jednoduše řečeno: Pohladí vás náhodným čtením, pohladí vás, pokud se začtete do jednotlivých témat. Kniha, jejíž text považuji za sváteční silný čaj, jehož chuť je velmi vzácná, a tak se musí vychutnávat.
Víc netřeba říkat. Kniha se musí prožít.
Tak se pojďme alespoň na chvilku začíst.
A co vše tu můžete najít?
„Duše dítěte už tady byla milionkrát, milionkrát se narodila, milionkrát zemřela. Nemusíte z ní tudíž dělat hlupáka, ona ví své. Život vnímá symbolicky, obrazně a emotivně, a právě obrazům ve své nejtěsnější blízkosti věnuje hlavní pozornost.
Chování maminky k tatínkovi a tatínka k mamince je pro každé dítě určující. Je to základní vzor, ze kterého ono samo vychází do života. Jestliže se tedy maminky domnívají, že své děti příkladně vychovají tím, že samy sobě odeberou lásku ze života, šeredně se pletou. Protože tenhle obraz sebetrýznění pak děti provází po celý život, kdy je svádí opakovat chyby svých rodičů.“
„Nikdo z nás se nedostane o stupeň výše, pokud nejprve nenastaví svoje vědomí na úroveň, kam se touží posunout. Chceme-li prožít skutečnou lásku, musíme nejdříve tuto lásku sami dávat. Přejeme-li si být zdrávi, je nutné zdraví uvnitř sebe v duchu projevit. Není možné prožívat cokoli dříve, než to uvnitř sebe zprvu vyjádříme – vždyť tím v duchu dávno jsme. To je pravdivá povaha života.“
„To my vtiskáváme smysl svému životu! Rozum je v tomto případě neocenitelný pomocník, který je schopný ve spolupráci s citem směrovat život k našemu prospěchu.“
O autorech: Vladimír Kafka, Irena Nováková Kafková: Vladimír vystudoval výtvarné umění a více než 25 let se věnoval lidmi se závažnými zdravotními problémy. Pořádal velmi oblíbené Hostiny, často společně s Jaroslavem Duškem, besedy zaměřené na vnitřní podstatu člověka. Napsal několik knih a ty dvě poslední za něj poskládala jeho žena Irena, protože on sám to již nestihl.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz