Aby byla doba sandálková, jak má být!

od Šárka Cvrkalová
Komerční sdělení
   2 minuty čtení
pedikura

Zdroj: Shutterstock

Konečně je tady teplo a chystáte se odhalit nožky v páskových botách. K tomu samozřejmě patří upravené nehty a zářivý lak. Co dělat, když bližší pohled na nohy odhalí nepěkné puchýřky, šupinky a nažloutlé odfouklé nehty?

Plíseň na nohou (mykózu) způsobují téměř stoprocentně kvasinky či některé z mnoho typu plísní. Daří se jim hlavně v teplém a vlhkém prostředí, tedy v saunách, sprchách, bazénech a na zpocených nohách, mezi prsty, na chodidlech…
Plísně sice nejčastěji napadají oblasti mezi prsty u nohou a nehty, ale mohou se objevit kdekoliv po těle. Stačí, když se otřete infikovaným ručníkem nebo si lehnete na lehátko na veřejném koupališti. Sice se traduje, že plíseň číhá hlavně na koupalištích, ale šupinky plné kvasinek vás mohou dostat všude: při chůzi bosýma nohama po koberci v kanceláři či hotelu, při labužnickém se zanoření do ušáku ve čtenářském koutku v kavárně. Mohou, ale nemusí. Záleží na vaší imunitě, stavu kůže, věku (nejčastěji postiženou skupinou populace jsou lidé 60 a 70+), některých onemocněních (častěji plísní trpí diabetici a lidé s žilní nedostatečností) a dodržování hygienických návyků.

Varovné svrbění a začervenalá pokožka

Zpocená chodidla, vlhké prostory mezi prsty, neprodyšné boty a celý den na nohou. Vražedná kombinace! Když namáhané nohy nebudete důsledně ošetřovat, mohou se stát snadným cílem plísní. Ohlásí se svrběním chodidel, někdy puchýřky na nártech a začervenalými fleky mezi prsty, kde kůže začne bolet a praskat. V případě, že máte záděru, zatrhnutý nehet, pronikne se plíseň i tam. Nehty změní barvu, ztluští se, jsou zhrublé a mohou se začít odlučovat od nehtového lůžka.

Léčba existuje, ale chce to trpělivost

Začátek je ve změně obuvi – noste pouze vzdušné, kožené boty, které budete dezinfikovat i uvnitř. Pro letní měsíce (platí samozřejmě i pro zimní období) musíte mít několik párů, zpocené boty schnou až 48 hodin! Silonové ponožky okamžitě vyhoďte, jedinou variantou jsou přírodní, tedy bavlněné (nejlépe s bambusovým vláknem), které můžete prát na teplotu 60 stupňů.
Po důsledné hygieně nohou i bot, ošetřete plosky, meziprstní prostory i nehty speciálními přípravky. V lékárnách koupíte antimykotika ve formě mastí, gelů i kapek či speciálních laků na nehty. Poraďte se s odborníky, případně se objednejte k dermatologovi. Ten přesně stanoví typ plísně či kvasinek, které s trápí a zahájí cílenou léčbu. Je to běh na dlouhou trať, počítejte s týdny, někdy i měsíci. A hlavně: nenechte se ukolébat vymizením příznaků, plísně jsou urputné, léčbu dodržujte ještě alespoň dva týdny po odeznění příznaků!

Babské rady, ale i pedikúra

Bílé či nažloutlé šupinky na patách a prstech u nohou jsou živnou půdou mykózy. Odstraňujte si odumřelou kůži pravidelně, nejméně jednou měsíčně. Svěřte nohy specialistům a dopřejte si profi pedikúru. Pokožku nohou pravidelně hydratujte, vysušené nohy v sandálech jsou stejně zranitelné jako zapařené a zpocené v uzavřené obuvi. Dopřejte svých nožkám lázeň: ideální je bylinková (šalvěj, tymián, rozmarýn, dubová či březová kůra), octová, s několika kapkami hypermanganu, solná. Postižená místa můžete potírat i přírodním antibiotikem – česnekem se solí a trochou vody. Dobrým pomocníkem je chytrá houba (Pythium oligandrum). Ta využívá k životu jiné plísně, takže po aplikaci vám jako predátor vysaje z postižených míst nevhodné mikroorganismy.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Autor: redakce

Související články