Bolest chodidel je nepříjemná záležitost. Nejen, že kvůli ní nemůžeme sportovat a chodit na dlouhé výlety. Bohužel dokáže udělat peklo i z obyčejného pracovního dne. Co nám tělo dává touto bolestí najevo a jak v takovém případě postupovat?
Co způsobuje bolest chodidel
Bolest chodidel může mít mnoho příčin. Někdy bývá součástí složitějšího problému. Například s páteří, pánví nebo klouby. Když nás totiž zlobí páteř, kyčle nebo třeba kolena, často začneme nadměrně přetěžovat jednu nohu, a tedy i chodidlo, zatímco druhé části těla chceme ulevit. A chodidlo přetěžované nohy se začne ozývat. Proto pozor na špatné držení těla!
Většinou však jde o samostatný problém. Chodidlo nás může bolet hned z několika důvodu. Jednou z nejčastějších příčin je nevhodná obuv. Pokud nosíte boty s tvrdou stélkou a úzkou špičkou, zaděláváte si na problémy. Noha je v nich jako ve vězení.
Jak to? Prsty nemají dostatek prostoru a klenba je nepřirozeně fixovaná. Bolest se může velice rychle přehoupnout do chronických deformací, které vám znepříjemní život. Pozor si dejte při výběru obuvi nejen na sport, ale zejména na každodenní nošení.
Mezi další spouštěče bolesti patří nadměrná fyzická aktivita, dlouhé stání, ale i chůze naboso po zpevněném rovném povrchu. Při ní se poškozuje klenba, která postrádá přirozené stimuly – nerovnosti a hrbolky. Naše noha totiž není stavěná na chůzi po pevném rovném povrchu. Ohrožené jsou také těhotné ženy a osoby s nadváhou.
Nemoci a deformace chodidel, dejte si na ně pozor
Jak už jsme zmínili, bolest chodidel se může rychle přehoupnout do deformací. Jestli na sobě pozorujete problémy delší dobu, vyhledejte lékaře a nechte se vyšetřit. Včasná diagnóza je důležitá. Jakmile totiž deformace pokročí do dalšího stádia, je nejen velice bolestivá a nepříjemná, ale v některých případech dokonce nejde odstranit. Mezi nejčastější potíže s chodidly patří:
- Propadlá nožní klenba: projevuje se bolestí chodidel, ale i zad. Mění se došlap nohy, váha je na vnitřní straně chodidla.
- Patní ostruha: pocítíte vystřelující bolest z paty do Achillovy šlachy. Přidává se i otok a zčervenání v oblasti.
- Plantární fasciitida: špatně se vám chodí naboso, do schodů i po špičkách.
Zasažené mohou být i samotné prsty. Pacienty trápí zejména vbočený palec, kuří oko nebo zarůstající nehty. Tyto deformace poznáte jednoduše. U vbočeného palce se změní osa prstu. Kuří oko je zase bolestivý kožní útvar.
Někdy bolest chodidel ukazuje na to, že tělo bojuje s nemocí. Může jít o revmatický zánět, žilní trombózu či ischemickou chorobu dolních končetin. Revmatický zánět se projevuje nejčastěji tupou trvající bolestí v zasažené oblasti. Trombóza zase otokem, cukáním, bolestí a zarudnutím. Společně s ischemickou chorobou dolních končetin zasahují primárně lýtko a stehna, ovšem může se přidružit i bolest chodidla.
Co dělat, když začnou bolet chodidla?
Pokud se bolest objevila po náročném dni, může jít o docela obyčejnou „únavu materiálu“ a vy si jen potřebujete odpočinout. V případě, že bolest přetrvává nebo se vrací, vyhledejte lékaře a nechte se vyšetřit.
Zejména žilní problémy vás mohou v extrémních případech ohrozit i na životě. Váš lékař vám předepíše vhodné léky, případně vás pošle za dalším odborníkem, například na fyzioterapii. U spousty problémů totiž stačí trochu změnit návyky, zapojit cvičení a samy odezní.
Už při prvních náznacích bolesti se zamyslete nad tím, co obouváte. Špatné boty způsobují většinu problémů s chodidly. Nejde jen o lodičky a úzké polobotky, ale i tenisky a vycházkovou obuv s tvrdou stélkou. Vůbec nejhorší jsou ploché pantofle a žabky.
Vyměňte staré boty za zdravotnickou obuv, která je prostorná a pohodlná. Dovoluje prstům, aby zůstaly v přirozené poloze a nijak je nedeformuje. Navíc má pružnou stélku, která stimuluje klenbu nohy tak, jak to potřebuje. Do práce, na výlety a na sport zvažte nákup ortopedických vložek.
Co dalšího může pomoci? Masáže a jemné procvičování. Například u propadlé nožní klenby je dobré chodit naboso po nezpevněném a členitém povrchu (písek, zahrada atd.). Když je postižené i lýtko nebo stehno, lékař doporučí kompresní punčochy nebo kompresní bandáže, které podpoří krevní oběh.
Většině problémů s chodidly a nohami se dá předejít správnou životosprávou a pravidelným pohybem. V případě žilních problémů mezi rizikové faktory patří také kouření a hormonální antikoncepce.
Autor: redakce