Když je venku přes třicet stupňů a slunce nemilosrdně peče, můžete se obléct do sebevíc sexy oblečení, nalíčit se jako princezna, ale jakmile vyjdete ven z domu, sexy oblečení se vám ve chvíli propotí, make-up rozteče a vlasy zplihnou. Nemluvě o neustálém strachu, že z vás pot bude cítit. Poradíme vám, jak zabránit nadměrnému pocení a cítit se přitažlivě i v tropickém vedru.
Hyperhidrózou neboli nadměrným pocením trpí 365 milionů lidí po celém světě. Takoví lidé se potí až pětkrát víc, než je obvyklá norma.
Pocení je samozřejmě přirozený proces lidského těla. Pokud vás však trápí víc než ostatní, může vám to způsobit i psychické problémy.
Co je pot vlastně zač
Pot je slaná voda, která sama o sobě nemá žádný zápach. Obsahuje vodu, chlorid sodný a odpadní látky. Zápach, který nás při pocení trápí, ať už náš, nebo pána stojícího vedle nás v tramvaji, způsobují rozkládající se bakterie na povrchu kůže.
Lidé se potí, když je jim horko, při tělesné námaze, při horečce, při stresu, nebo jiném emočním vypětí. V menší míře se samozřejmě potíme, i když jsme v klidu.
Nejvíce se potí podpaží, dlaně, chodidla a třísla.
Nadměrné pocení člověka omezuje v běžném životě, protože se vyhýbá jakémukoliv fyzickému kontaktu, jako je podávání rukou nebo objímání. Trápí jej neustálý nepříjemný zápach a propocené oblečení, takže se někdy musí převlékat i několikrát za den.
Nemluvě o depresích, které mohou nastat, jelikož si tito lidé uvědomují, že tím své okolí obtěžují. Tak dochází ke ztrátě sebevědomí a omezení sociálního kontaktu.
Typy pocení
Buďto se může jednat o hyperhidrózu generalizovanou, kdy pocení postihuje rozsáhlé plochy lidského těla, nebo o hyperhidrózu, kdy je produkce potu omezena jen na určité části těla.
Nejčastěji se jedná o ruce, podpaží, nohy, třísla, záda, hlavu a obličej.
Proč dochází k nadměrnému pocení?
Přesné příčiny známé nejsou, každopádně většina takových problémů je spojená s poruchou autonomních procesů v těle. Mozek i za normální situace vysílá tělu signál, že potřebuje ochladit, což způsobí tvorbu potu bez jakékoliv příčiny.
Nadměrné pocení bývá často dědičné, mohou ho také způsobit nějaká onemocnění.
Dalšími příčinami nadměrného pocení jsou menopauza, těhotenství, cukrovka, obezita, kouření, nadměrné pití alkoholu nebo konzumace kávy, stres a úzkostné stavy, poranění periferních nervů, porucha štítné žlázy, srdeční onemocnění nebo vedlejší účinky některých léků.
Jak pocení zabránit?
A teď si povíme to, co asi každého z nás zajímá nejvíc. Jak mu zabránit?Samozřejmě ho nikdy nemůžeme zastavit úplně. Pot má svou důležitou funkci. Můžeme ho však eliminovat a zmírnit.
K tomu poslouží dodržování hygieny, časté sprchování a pravidelná výměna oblečení. Nosit byste měli přírodní materiály namísto umělých látek.
Vyhněte se také faktorům, které mohou pocení zapříčinit. Vynechte kofein, nikotin, alkohol, kořeněná jídla nebo pokrmy s česnekem, cibulí, kari a kmínem.
Můžete také používat deodoranty nebo speciální vložky proti pocení. Antiperspiranty raději vynechte.
Pokud chcete s tímto problémem aktivně bojovat, můžete vyzkoušet silné a účinné antiperspiranty, které vaše potní žlázy v podstatě zazátkují, a pot se tak nemůže dostat na povrch kůže. Tento způsob má však vedlejší účinky, kterým byste se měli raději vyhnout. Způsobují totiž podráždění kůže.
Farmaceutická léčba
Na nadměrné pocení také existují léky anticholinergika, které blokují tvorbu potu. Provází je však škála nežádoucích účinků, jako je rozmazané vidění, suchost sliznic nebo zadržování moči.
Další možností je intoforéza neboli elektroléčba. Zní to děsivě, ale prostřednictvím vodní lázně se do postižených míst dostane malé množství elektřiny, které potní žlázy dočasně zablokuje.
O něco dražší, ale účinnou metodou je vpichování botulotoxinu pod kůži. Léčebný efekt se dostaví do tří dnů a vydrží půl roku. Poté se musí proces zopakovat.
Problém se dá řešit i chirurgicky, a to odstraněním potních žláz. Dále může pocení dlouhodobě zastavit také hrudní sympatektomie. Lékaři při tomto zákroku přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy.
Babské rady
Samozřejmě i v tomto případě se můžeme nechat inspirovat svými babičkami a vyzkoušet jednu z jejich rad.
Naši předci se totiž koupali ve vývaru z listů ořešáku královského. Dále můžete vyzkoušet výrobu domácího antiperspirantu z jablečného octa nebo přikládání jedlé sody do podpaží.
Pomoci můžou i odvary a čaje z šalvěje lékařské, kopřivy dvoudomé, přesličky rolní nebo levandule.
Zdroj: Zdraví Euro
Autor: Klára Kovalčíková