Zarůstající nehty: Bolest může omezovat nejen vaši chůzi. Problém řešte včas

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zarostly nehet

Zdroj: Shutterstock

Zarůstající nehty se objevují nejčastěji na palcích u nohou, ale mohou vzniknout i na jiných prstech. Představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se většinou vyskytuje opakovaně. Léčba je však jednoduchá, navíc existují kroky, jak zarůstání zabránit.

O zarostlém nehtu je řeč tehdy, pokud boční okraj zarůstá do kůže, dráždí ji a způsobuje bolest. Může to vést až k prasknutí kůže, do níž se pak mohou dostat bakterie a způsobit infekci, která bude ještě bolestivější. Pokud je místo červené, oteklé, horké a velmi bolestivé, pravděpodobně se jedná o zarostlý nehet s infekcí.

Příčin zarůstání nehtů je několik. Může za to například dědičnost. Mnoho lidí zdědí sklon k zarůstání nehtů od jednoho nebo obou rodičů.

Také špatně padnoucí obuv je jednou z příčin. Natěsnaná chodidla v příliš krátkých či těsných ponožkách a botách mohou vytvořit prostředí pro rozvoj bolestivých zarostlých nehtů.

To může být důvodem, proč je tento problém častější u dospívajících lidí. Náhlé růstové skoky a tělesné změny způsobují, že člověk z obuvi rychle vyroste, a chvíli trvá, než si koupí lépe padnoucí boty.

Příležitostně může zarůstání nehtů způsobit situace, kdy vám něco upadne na palec nebo se účastníte činností, které vyvíjejí opakovaný tlak na vaše prsty – například běh, fotbal či balet.

Jednou z nejčastějších příčin je však nesprávné zastřihávání nehtů, respektive jejich přílišné zkrácení. Když jsou nehty příliš krátké, způsobuje to přehnutí kůže po stranách nehtu. Nebuďte proto moc horliví, nezastříhávejte nehty tolik a hlavně je stříhejte rovně.

Mnoho žen a stále větší počet mužů navštěvují pedikúru, což je v pořádku. Určitě se ale ujistěte, že docházíte za zkušeným pedikérem, jelikož i odborník může svou špatnou technikou způsobit zarostlé nehty.

K zarůstání nehtů jsou náchylnější dospělí lidé se sníženou arteriální cirkulací (špatným oběhem krve). Máte-li cukrovku, srdeční onemocnění či dlouho užíváte tabákové výrobky, můžete opakovaně trpět tímto problémem.

Existuje několik možností léčby

Jak nejlépe ošetřit nehet, pokud vám již zarostl? Pokud nevykazuje žádné známky infekce, jako otok, horkost, mokvání či nepříjemný zápach, můžete jej nechat odrůst.

Taktéž ho můžete z pohodlí domova zkusit odstranit sami. Nejprve namočte nohy do velmi teplé lázně s epsomskou solí. Ta změkčuje pokožku a snižuje zánět. Poté pomocí čistých nástrojů na stříhání nehtů zkuste postižené místo ostříhat. Následně aplikujte antibiotickou mast a místo obvažte.

Pokud si netroufáte na domácí ošetření nebo je zarostlý nehet již infikován, svěřte se do rukou podiatra. Ten může provést zákrok v lokální anestezii. Vyřízne okraj nehtu, pomůže od bolesti a vyléčí infekci. Nedokáže však zabránit opakujícímu se zarůstání.

Zarostlý nehet nikdy neignorujte! Dlouhodobá infekce se může rozšířit a vést k vážným komplikacím, zvláště pokud trpíte špatným průtokem krve, narušeným imunitním systémem nebo diabetickou neuropatií.

Pokud se zarůstání vrací, zkuste matrixectomii

V případě častého zarůstání nehtů může lékař navrhnout běžnou proceduru zvanou matrixectomie. Při ní se oblast znecitliví a odstraní se problematická část nehtu. Poté se aplikuje fenol, jenž spálí a zabije buňky, které nehet tvoří. Jedná se o trvalejší řešení při opakovaném zarůstání.

Nejlepší je však celému problému včas předcházet. Odborníci jako prevenci doporučují vyvarovat se příliš krátkého stříhání, zvláště v rozích. Stříhejte vždy rovně. Ujistěte se, že vám správně sedí ponožky a boty. V botách byste měli být schopni lehce vrtět prsty u nohou. Pokud se účastníte sportů, kde jsou vaše chodidla a prsty velmi aktivní, zkuste poté hodinu až dvě chodit naboso.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, mayoclinic.org, bannerhealth.com, my.clevelandclinic.org
Autor: Silvie Grulichová

Související články