Co udělá nadmíra kuřecího masa s vaším tělem? Budete překvapeni

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Co se stane kdyz budete jist kure

Zdroj: Shutterstock

Holdujete kuřecímu masu? Pak je tento článek pro vás jako stvořený. Shrnuje, co vše může vašemu tělu způsobit každodenní konzumace kuřete. Všeho moc škodí a nic by se nemělo přehánět.

U konzumace kuřecího masa ale záleží na tom, jakou část kuřete zvolíte a také jak si maso upravíte. Je totiž rozdíl, jestli si dáte upečené stehýnko, hluboce zmraženou a pak dozlatova usmaženou kuřecí nugetku, nebo kuřecí prsíčko z grilu.

Výborný zdroj bílkovin

Pokud se chystáte nabýt svalovou hmotu a makáte na tom i ve fitku, jsou pro vás ke konzumaci nejvhodnější kuřecí prsa. Potvrdila to také certifikovaná osobní trenérka Jessica Mazzucco, která pro thelist.com uvedla: „Kuřecí prsa jsou výborným zdrojem leucinu, který je nezbytný pro růst svalů.“

Nejen svaly, ale také vaše kosti budou s každodenní konzumací kuřecího masa zdravější. Bílkoviny v něm obsažené jsou totiž důležité pro tvorbu kolagenu, který napomáhá udržovat kůži, kosti a klouby v dobrém stavu.

Jelikož je kuřecí maso bohaté na bílkoviny, umí také zahnat hlad lépe než například rýže nebo chleba. „Pokud se celý den potýkáte s vytrvalou chutí k jídlu, libové kuře je skvělý způsob, jak udržet hlad pod kontrolou,“ uvedla pro thelist.cz dietoložka Mary Wirtz.

Pozor ale na kůži. Její konzumace může naopak způsobit, že na váze přiberete, protože se tak zdvojnásobí kalorický příjem.

Lepší prostupnost cév, imunita i nálada

Bojujete s vysokým krevním tlakem? Nebojte se dopřát si libové kuřecí maso. Hořčík a draslík, který je v něm obsažen, totiž příznivě působí na prostupnost cév.

„Samozřejmě je třeba zvážit, jak kuře připravíte. Kuře ochucujte spíše bylinkami, octem, česnekem, citronovou kúrou nebo zázvorem, abyste omezili sůl.“ Upozornila pro thelist.com dietoložka Megan Vong. Vysoký obsah sodíku má totiž za následek zvyšování krevního tlaku.

Další z dietologů Trist Best uvedl, že kuře obsahuje také zinek, který příznivě působí na náš imunitní systém, a proto se často přidává do různých potravinových doplňků.

Konzumace kuřecího masa může mít vliv také na vaši náladu, a to v pozitivním smyslu, protože obsahuje látky jako dopamin nebo vitamín B12, který zároveň zlepšuje paměť.

Libové kuře, které není smažené nebo hodně kořeněné, může pomoci ke snížení špatného cholesterolu a tím také snížit riziko infarktu.

Všechno záleží na správné přípravě

Co se ale týče rizika vzniku rakoviny, tady se názory odborníků různí. Některé studie totiž uvádí, že přílišná konzumace kuřecího masa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty nebo melanomu. Jiný výzkum zase prokázal, že ženy, které vyměnily konzumaci červeného masa za kuřecí, mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu.

Kuřecí maso je bez pochyby plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Ovšem záleží na přípravě této pochutiny, protože klasickým smaženým řízkem sice uspokojíme své chuťové pohárky, ale rozhodně svému zdraví neprospějeme tak, jako s libovým pečeným kusem kuřecího prsa.

Zdroj: thelist.com
Autor: Karolína Ondrušková

Související články