Určitě to znáte, děti křičí, že mají hlad, a vy se co nejrychleji snažíte připravit nějaký oběd. Je naprosto běžné, že vám něco ukápne i na plynový vařič, a zatímco strávníci odcházejí spokojení s plným břichem, vy máte v kuchyni spoušť. Jak si s čištěním sporáku poradit?
Ti z nás, kteří vaří na plynovém sporáku, si při úklidu často zanadávají ještě více, protože spousta záhybů znamená mnohem náročnější čištění. Pokud se z úklidu zaneřáděného sporáku nechcete zbláznit, dodržujte pár základních pravidel, které vám úklid usnadní.
Pravidelnost je zásadní
Rozhodně není dobré se na čištění sporáku po každém větším vaření vykašlat. Jedná se o mozek vaší kuchyně, a proto byste jej neměli zanedbávat.
Navíc čerstvá špína se odstraňuje mnohem lépe než týdny zaschlé nánosy různých omáček. Ušetříte tak nejen své ruce, ale také spoustu času a nervů.
Než se do čištění pustíte, nechte sporák pořádně vychladnout. Mezitím můžete umýt nádobí, nebo ho naskládat do myčky a umýt kuchyňskou linku.
Zvolte vhodné přípravky
Jako první sejměte mřížku a hořáky. Poté si připravte odmašťovací přípravek, nejlepší jsou ty přímo určené na umývání plynových sporáků. Nastříkejte prostředek, nechte ho chvíli působit a poté houbičkou nebo kuchyňskou utěrkou setřete.
Pokud se perete se špínou, kterou odmašťovač neodstranil, zkuste ocet. Neředěný ho nalijte na špinavá místa a nechte přes noc působit. Druhý den by vše mělo jít pomocí houbičky setřít.
Na spáleniny dobře funguje soda společně s octem. Posypte inkriminovaná místa nejdříve sodou, poté zakápněte octem a sledujte, jak pěna působí. Po pár minutách by měly jít spáleniny dolů.
Usnadněte si čištění už v průběhu vaření
Ačkoliv na to v průběhu vaření není čas, zkuste někdy vyprsknutý olej nebo omáčku hned posolit. Vařit můžete dál, a až skončíte, nečistoty půjdou lépe dolů.
Nezapomínejte také pravidelně umývat hořáky. Hořák dejte do uzavíratelného plastového sáčku, přidejte čisticí prostředek s vysokým obsahem čpavku a uzavřený sáček nechte přes noc na balkóně nebo zahradě. Druhý den ho jen vodou opláchněte a máte hotovo. Mřížka se nejlépe čistí směsí z rostlinného oleje, jedlé sody a soli.
Jednou za čas je dobré sporák vyčistit pomocí parního čističe. Pára totiž pronikne i do míst, kam se houbička nedostane, a navíc při vysokých teplotách spolehlivě zahubíte veškeré bakterie.
Autor: Karolína Ondrušková