Úzkostí trpí stále více lidí. Její projevy si mnohdy pleteme se stresem. Rozdíl mezi úzkostí a stresem spočívá v tom, že stres je pouze krátkodobá reakce našeho těla, kdežto úzkost je problém dlouhotrvající a může se postupně zhoršovat.
Jako nejjednodušší způsob, jak se zbavit nepříjemných úzkostných stavů, vidíme nejrůznější tabletky a prášky, od kterých si slibujeme, že se díky nim budeme cítit lépe. Nejde se ale z úzkostí vypořádat i jinak?
Přírodní cesta je vždy lepší než chemie
Stále více lidí se spoléhá na přírodní způsoby léčby před tou chemickou. Mění tabletky, pilulky a prášky za bylinky a další přírodní pomocníky.
Podobně je to možné i u úzkosti. Je samozřejmě na místě konzultovat svůj stav s lékařem, případně se s ním poradit, zda je náš stav ještě reálné řešit přírodně, nebo zda úzkost zašla už tak daleko, že se bez odborné pomoci neobejdeme.
Dnes vám představíme bylinky, které bojují proti úzkostem. Můžete se na ně spolehnout a s jejich pomocí položit úzkost na lopatky.
Heřmánek
Na první pohled připomíná sedmikrásku a potkat ho můžeme nejen u cesty, ale i na polích či na zahradě. Věděli jste, že jsou dva druhy heřmánku, který lze použít pro léčebné účely? Heřmánek římský a heřmánek německý neboli pravý. Můžete si z něho připravit čaj.
Levandule
Nádherně vonící levandule je další přírodní pomocník, se kterým lze bojovat proti řadě zdravotních neduhů. Jedním z nich jsou také úzkostné stavy.
Z levandule se připravuje čaj, levandulový olej se užívá při aromaterapii, která má pozitivní vliv na psychickou pohodu a vnitřní rozpoložení. Olejíček lze použít také pro voňavou masáž.
Mučenka
Její název může být lehce zavádějící, ale mučenka vás určitě mučit nebude. Tahle bylinka prospívá nervovému systému, na který má blahodárný vliv.
Lidově se jí říká kristova koruna, roste poměrně rychle a období květu u ní nastává v červenci. Obsahuje celou řadu cenných látek, například alkaloidy, glykoproteiny či flavonoidy, které společně prospívají psychice.
Čtěte také:
Co se stane, když budete denně jíst borůvky
Chmel
Chmel si většina lidí neodmyslitelně spojuje s výrobou piva – zlatého moku, kterému zejména muži nemohou odolat a u nás v Česku se ho ročně vypije mnoho a mnoho litrů.
Chmel obsahuje určité sloučeniny, které mají sedativní účinky, a tím pádem jsou vhodné jako pomoc při úzkostných stavech.
Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová