Brambory milujeme na nespočet způsobů. Gratinované, zapečené nebo uvařené jako příloha prakticky k čemukoli. Nebo si vzpomeňte na klasiku, kterou jste jako děti jídávali na prázdninách u babičky. Kdo by se mlsně neolizoval až za ušima při vzpomínce na brambory na loupačku s máslem a hrníčkem mléka? Mňam!
Brambory konzumuje většina z nás. Uvaříme si je, zapečeme, nebo z nich uděláme domácí hranolky. Napadlo vás ale někdy z brambor vymačkat šťávu a tu potom vypít? Pokud ne, pak jste tady správně! Pravděpodobně totiž netušíte, jaké pozitivní účinky má bramborová šťáva!
Je bohatá na vitamín C
O vitamínu C se často mluví v souvislosti s naší imunitou, na kterou má pozitivní vliv. Věděli jste, že brambory obsahují více než 100 % doporučené denní dávky vitamínu C?
Vitamín C pomáhá našemu tělu vstřebat železo, zároveň je nápomocný při tvorbě kolagenu v kostech i chrupavkách.
Je zdrojem draslíku
Ani draslík by neměl našemu tělu chybět, jeho nedostatek může vyvolat celou řadu zdravotních obtíží, kterým je lepší se vyhnout a předejít jim.
Bramborová šťáva je výborným zdrojem tohoto minerálu. Draslík pomáhá regulovat tělesné tekutiny a zároveň je nápomocný pro správnou funkci našich svalů.
Nechybí v ní vápník
O důležitosti vápníku pro naše tělo a zdraví celkově se určitě není potřeba dlouze rozepisovat. Zmíníme kupříkladu, že bez vápníku by kosti ani zuby nebyly silné.
Čtěte také:
Buďte na úrovni. Naučte se rozeznávat základní druhy kávy, protože Piccolo vážně neexistuje
Bramborová šťáva je výborným zdrojem tolik důležitého vápníku. Jeden šálek šťávy z brambor dokáže pokrýt cca 5 % doporučeného denního příjmu.
Dodá tělu železo
Železo je výborným pomocníkem proti únavě. Zároveň mu můžeme přičíst i pozitivní vliv na červené krvinky, které okysličují tělo.
Jeden šálek bramborové šťávy dodá tělu cca 14 % doporučeného denního příjmu železa.
Jak si připravit šťávu z brambor?
Rozhodli jste se vytěžit z tohoto tekutého pokladu za pár korun maximum? Dobře děláte! Určitě vás zajímá, jak si šťávu z brambor připravit.
Vybírejte takové brambory, které nejsou zelené, nemají klíčky a nejsou na nich tmavé skvrny. Takové brambory oloupejte a omyjte pod tekoucí vodou.
Následně můžete brambory hodit do odšťavňovače – ten zajistí šťávu včetně dužiny. Patříte-li k těm, kterým by dužina „nešla přes krk“, hoďte brambory do mixéru, rozmixujte a poté z nich vymačkejte šťávu. Zbytek brambor lze použít třeba na bramboráky.
Zdroj: healthline.com, greatist.com
Autor: Karolína Nezbedová