Bílé tečky na obličeji se nazývají Milia a nejčastěji se vyskytují kolem nosu a očí. Jedná se o jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které obvykle postihuje novorozence, ale může se objevit u všech lidí bez ohledu na věk.
Milia je spíše kosmetický problém – nepřestavuje zdravotní riziko, nesvědí, není bolestivá, ale velice nám ubírá na kráse a mnohdy následně i na sebevědomí. Zbavení se těchto bílých pupínků je obvykle velice náročné. Dá se však řešit domácí péčí namísto hodin strávených u kožního lékaře a drahé – mnohdy navíc neúčinné – léčby. Zde pro vás máme ty nejlepší recepty.
Citronová šťáva a cukr
Citrony jsou známy svými velice dobrými antibakteriálními a antiseptickými účinky. Díky vitamínu C působí dokonce jako antioxidant a pomáhají k detoxikaci těla, která je při projevení bílých teček velice důležitá. Recept na účinný citronový peeling je neskutečně jednoduchý a složený ze surovin, které máte běžně doma. Stačí smíchat dvě lžíce cukru spolu se šťávou z poloviny středně velkého citronu a přidat jednu lžičku olivového oleje. Vzniklou směs vmasírujte do kůže a nechte působit 20 minut.
Recept z medu
Další velice dobrou protizánětlivou a antibakteriální látkou je med. Mezi jeho přednosti také patří to, že hydratuje pokožku a zabraňuje jejímu vysoušení. Jedná se o častý alergen, ale pokud netrpíte přecitlivělostí a nesnášenlivostí, určitě vám jeho výjimečné vlastnosti při boji s bílými tečkami pomohou. Po smíchání surového medu s cukrem vznikne peeling, který je ideální pro suchou pokožku a rozhodně stojí za vyzkoušení nejen při boji s pupínky typu Milia, ale i při dalších kožních problémech.
Granátové jablko
Tento výjimečný exotický plod je často součástí různé kosmetiky. Není tomu tak jen kvůli jeho příjemné vůni, ale především pro skvělé léčivé vlastnosti. Na výrobu přírodní pleťové masky se používají slupky, tudíž ani nepřijdete o lahodnou chuť plodů. Okrájené zbytky po snědení jablka opečte v troubě a následně rozdrťte nebo rozmixujte na jemný prášek. Ideální je peeling kombinovat s citrónovou šťávou. Doba působení je 15 minut. Poté obličej dobře opláchněte čistou vodou. Tuto masku, stejně jako všechnu ostatní přírodní kosmetiku proti tečkám, byste měli používat několik týdnů, abyste dosáhli dobrého výsledku.
Oleje a další dobré tipy
Na bílé mléčné tečky také dobře zabírají léčivé oleje. Například čajovníkový olej nejenže je dokáže léčit, ale má celkově na pokožku zklidňující účinky. Je vhodné ho nechat působit přes noc. Podobně prospěšný může být ricinový olej, jenž pomáhá kontrolovat tvorbu kožního mazu a uvést ho do normálu. Má téže léčivé, antibakteriální vlastnosti a pokožku skvěle pročišťuje, což je při objevení se bílých teček velice důležité – z tohoto důvodu byste tudíž ani neměli chodit spát bez odlíčení. Make-up ucpává póry, pokožka nemůže dýchat a to může vést k mnohým dalším kožním problémům.