Deprese jsou nepříjemné dušení stavy, které dokáže u druhého člověka plně pochopit jen ten, kdo si jimi sám prošel. Mnoho z nás má v rodině nebo třeba mezi kamarády člověka, který se s depresí potýká, ale jen stěží se dokáže vžít do jeho pocitů.
Deprese tak bohužel často zůstává nepochopena, ba dokonce může být i podceňována. Přitom se tento psychický problém týká stále většího počtu lidí. Deprese se neptá a udeří jak na muže, tak na ženy všech věkových kategorií.
Za vznikem těchto nepříjemných duševních problémů může stát celá řada příčin. Existují ale i zlozvyky, které každý den dělá mnoho z nás a které mohou mít podíl na vzniku deprese. Děláte je také a možná tak nevědomě riskujete, že deprese udeří i u vás?
Zlozvyky, které mohou zvýšit riziko deprese
Pro někoho to mohou být věci naprosto běžné, které dělá pravidelně a vlastně si je ani neuvědomuje.
Měli byste ale vědět, že právě tyhle zlozvyky, které vám vzápětí prozradíme, mohou zvýšit riziko, že i u vás propukne deprese. Není lepší se jim vyhnout než zbytečně riskovat?
Trávíte mnoho času o samotě
Jasně, čas od času má každý z nás potřebu být chvíli sám. Někdy nám chvíle strávené jen sami se sebou můžou zdravotně hodně pomoci.
Jenže pokud toho času osamoceně trávíte až příliš, může to mít spíše opačný efekt. Člověk je od přírody bytost společenská, ať už si to chceme přiznat, nebo ne. Být tu a tam sám, jen se svými myšlenkami, není rozhodně na škodu, ale nic se nesmí přehánět.
Obklopujete se negativními lidmi
Kritika od šéfa, negativní postoj od kamaráda, nepochopení od partnera – to jsou věci, se kterými se v životě potýká asi úplně každý.
Pokud se obklopujete lidmi, kteří se na svět dívají negativně, kteří mají věčně špatnou náladu, kteří vás ustavičně kritizují, sráží vaše sebevědomí, nebo vás dokonce ponižují, pak potencionálně zvyšujete riziko, že se u vás dostaví depresivní stavy.
Nechodíte do přírody
Může se to zdát jako ohrané klišé, nad kterým nejeden člověk mávne rukou. S tímto problémem se potýkají především lidé žijící ve městech, kde mají jen velmi malý kontakt s přírodou a zelení jako takovou.
I když se vám to může zdát úsměvné, příliš málo času stráveného v přírodě může negativní mít vliv na vaši náladu. Zajít si tu a tam třeba do lesa na vás bude mít doslova blahodárné účinky.
Chodíte pozdě spát
Povinnosti, úkoly, nedokončené resty nebo třeba jen touha užít si pár hodin klidu poté, co konečně uložíte děti do postele a máte čas jen sami pro sebe. To všechno jsou důvody, pro které se do postele kolikrát dostanete opravdu pozdě.
Pokud sami sebe vědomě šidíte na spánku a spíte méně, než se doporučuje, škodíte svému zdraví celkově. Některé studie potvrzují, že lidé, kteří chodili pozdě spát, měli chronické negativní myšlenky a také větší sklony k depresím.
Autor: Karolína Nezbedová