Nejlepší lék na úzkosti: Joey, Chandler, Monica, Phoebe, Ross a Rachel. Zbavte se psychických problémů s Přáteli

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Pratele serial

Zdroj: Profimedia/ ©Warner Bros/Courtesy Everett Collection

Dnes snad není nikdo, kdo by nemiloval americký komediální seriál z roku 1994 s názvem Přátelé. Sitcom řešící přátelství, vztahy, pracovní problémy i další strasti běžného života se stal velmi oblíbeným, a nakonec ho bylo natočeno celkem 10 sérií. A kromě toho, že vás pobaví, má i vědecky prokázané lékařské účinky.

Nadčasové zpracování, geniální herci, díly plné humoru i napětí. Někteří z nás znají každou hlášku nazpaměť. Ať už je vám šedesát, nebo dvacet, pravděpodobně jste minimálně několik dílů zahlédli v televizi nebo na internetu.

A v nedávné době se objevila informace o tom, že právě seriál Přátelé může léčit úzkosti. Jak? Podle vědců je opravdu možné zmírnit příznaky této psychické nemoci a dostat se díky několika dílům oblíbeného sitcomu do pohody, do které vás nedostanou ani kdejaké léky.

Stačí dvacet minut

Studii o tom, jak seriál Přátelé působí na lidské psychické zdraví, propaguje psycholog Marc Hekster z londýnského centra The Summit Clinic. To se věnuje především psychickým nemocem spojeným s autismem, lékař sám ale působí ještě na několika dalších pracovištích.

Hekster je přesvědčený o tom, že hojné opakování divácky úspěšné série může být ideálním lékem pro úzkosti a celkově také dobré pro stimulaci mozku a center psychických problémů.

„Sledování Přátel je o sledování lidí, kteří mají své vlastní problémy, jež však dokáží vyřešit v kontextu jiných vztahů ve svých životech,“ uvedl Hekster v několika rozhovorech a dodal, že právě toto uvědomění obvykle lidem trpícím úzkostmi dokáže pomoci se s problémy vyrovnat.

„Klidně si série Přátel zopakujte i desetkrát. Je opravdu vědecky dokázáno, že i lidé se špatnou náladou se po pěti minutách začnou usmívat. Dvacetiminutový díl denně je lepší než hrst prášků, kterou vám předepíší lékaři,“ dodal.

Podle lékaře je dále možné, že pokud člověk trpí úzkostmi, jde především o dětské obavy. Mnozí lidé si podle něj neuvědomují, že se jedná o pozůstatky z období do 15. roku věku. A právě opakování série Přátel může tento dětský strach odstranit.

Úzkosti nepodceňujte

Ačkoli mohou podle těchto studií Přátelé s úzkostmi pomoci, není to samozřejmě podle lékařů ideální léčba. Je třeba si uvědomit, že bušením srdce a svíravým pocitem na hrudníku vše jenom začíná.

Pokud se cítíte psychicky slabí a uvědomujete si, že váš strach přichází zničehonic, aniž byste k němu vlastně měli důvod, rozhodně vyhledejte pomoc lékaře. Úzkosti se projevují psychicky i fyzicky a dokáží člověku život opravdu znepříjemnit.

Známé jsou situace, kdy člověk kvůli strachu ztratil pozornost, srazilo ho auto nebo vypadl z okna. Někdy hrozí zástava dechu nebo srdce. Pokud tedy trpíte prvními příznaky, rozhodně jen na Přátele nespoléhejte.

Jestliže se ale s úzkostmi léčíte, pustit si jednu dvacetiminutovou epizodu denně je pro medikaci, kterou vám lékař předepsal, skvělé doplnění. Minimálně se zasmějete situacím ze života přátel, kteří denně řeší své problémy nejen u posezení v kavárně Central Perk.

Smích léčí nejen úzkosti, ale i další psychické nemoci, to je lékařsky dokázáno už dlouho. A i když to samozřejmě není zcela nejspolehlivější cesta, jak se zbavit problémů, za zkoušku nic nedáte.

Zdroj: Mentalfloss.com

Autor: Shani Maiová

Související články