Kolega vám během oběda řekne, že přestal jíst sacharidy, váš bratranec si nasadí sluchátka, aby mohl u večeře poslouchat podcast o hubnutí, nebo vám váš nejlepší přítel pošle textovou zprávu, že musí nyní do posilovny, aby mohl dorazit na zítřejší brunch? Přesně tyto scénáře jsou považovány za známky neuspořádaného stravování. Jaký to má dopad na náš psychický stav? Může to skončit až poruchou příjmu potravy?
Neuspořádané stravování úzce souvisí s poruchou příjmu potravy, ale není to totéž.
Co znamená neuspořádané stravování
Tento druh stravování totiž nesplňuje diagnostická kritéria pro rozpoznané poruchy přijmu potravy, ale může ovlivnit duševní, fyzické nebo emocionální zdraví, jak vysvětlila pro web Healthline Chelsea Levy, výživová poradkyně z New Yorku, která se věnuje intuitivnímu stravování.
Dle ní je na jednom konci zdravé stravování a na druhém konci je porucha příjmu potravy. Neuspořádané stravování je pak někde mezi.
Neuspořádané stravovací návyky
Mezi návyky, které může neuspořádané stravování zahrnovat, patří například vyhýbání se celým skupinám potravin. Může se také jednat o potraviny se specifickou texturou nebo barvou.
Dále se také jedná o psychologické návyky. Mezi tyto návyky patří krájení jídla na malé kousky, zpomalení tempa jídla nebo jiný pokus oklamat sami sebe, abychom se cítili plnější.
Dle studie lze mezi ně zařadit i stavy u obézních lidí a lidí s nadváhou, kteří se přejídají v noci, nebo záchvatovité přejídání.
Na webu Eatright se věnují tématu, že je důležité si uvědomit, že osoba, která vykazuje neuspořádané stravovací návyky a chování, může zažívat fyzický nebo duševní stres.
Škody v těle po osvojení si takových návyků si mnoho lidí ani neuvědomuje. Může to vést až k poruchám přijmu potravy.
Zdroje: Researchgate, Healthline, Eatright
Autor: Denisa Richter