Proč se ženy zamilovávají do sériových vrahů? Odpovědí může být spasitelský syndrom i týrání v dětství

od Soňa Jiroutová
   2 minuty čtení
dahmer

Zdroj: Profimedia

Pokud se trochu zajímáte o sériové vrahy, jistě vám nejde na rozum jeden fenomén, který se v souvislosti s jejich jmény objevuje – fanynky. Jak je možné, že se ženy mohou zamilovat do sériových vrahů, jež zavraždili desítky jiných žen?

Pojďme začít jedním z nejznámějších sériových vrahů. Tend Bundy dle policie znásilnil a zavraždil více než 30 žen a dívek a jeho činy by se daly označit za nechutné.

Ted Bundy se oženil a měl dceru

I přesto hned po zatčení dostal mnoho nabídek k sňatku a vytvořil se doslova jeho fanklub. Fanynky k soudním jednáním přicházely v oblečení podobném tomu, ve kterém byly zavražděny jeho oběti.

Do vězení mu poté zasílaly dopisy. Nakonec přišly i před floridskou věznici v den, kdy byl popraven na elektrickém křesle.

Kdo by si však myslel, že to zůstalo jen u dopisů, je na velkém omylu. Se svou největší obdivovatelkou se Bundy dokonce oženil! Než byl odsouzen, tak s manželkou Carol Ann Boone počal dceru Rose, která se narodila v roce 1982.

O Bundym se říkalo, že měl charisma a svým zevnějškem ženy přitahoval. Ale i další sérioví vrazi měli nebo mají své fankluby.

Sérioví vrazi jako nejlepší partie

Charles Manson či Jeffrey Dahmer také zaměstnávali vězeňskou službu svou hojnou korespondencí se svými obdivovatelkami.

Ale nejvíce jich měl Richard Ramirez, kterému se přezdívalo Night Stalker. Ten se stal dokonce sexsymbolem a dopisy od obdivovatelek byl doslova zahlcený. Jednou z nich byla i Doreen Lioy, se kterou se v roce 1996 oženil, ale sňatek nebyl dovršen dle federálního zákona.

Pokud bychom měli zmínit někoho ze současné doby, tak The Mirror připomíná například Chrise Wattse, který zabil svou ženu a udusil své dvě dcery.

Do vězení ve Wisconsinu mu i přesto chodí milostné dopisy. Jedna žena mu dokonce měla poslat foto v bikinách a požádat ho, aby jí umožnil návštěvy s tím, že nebude litovat.

Co ženy táhne k vrahům?

Dle odborníků, kteří se pro The Mirror vyjádřili, neexistuje žádné plošné vysvětlení. Mají však za to, že některé ženy věří, že právě ony dokáží vrahy napravit a kvůli nim se z nich stanou jiní muži. Jedná se o tzv. spasitelský syndrom.

Některé z žen měly ve svých anamnézách týrání v dětství nebo duševní chorobu. Jiné se chtěly pouze zviditelnit. Je také popsán fenomén zvaný hybristofilie, někdy označovaný jako syndrom Bonnie a Clyda, kdy je člověk přitahován špatným jednáním.

Ale jsou dokonce případy inteligentních žen, například právniček, které se za odsouzené vrahy provdaly. Zde se však jako hlavní důvod ukazuje zmíněné týrání v dětství.

Pro takové ženy je pak dle autorky knihy Ženy, které milují muže, kteří vraždí Sheily Isenberger důvodem této lásky pocit bezpečí. Muž, který je za mřížemi, jim totiž nemůže ublížit.

„Ženy, se kterými jsem dělala rozhovory, se pohybovaly od jedné s doktorátem, která byla vysokoškolskou profesorkou, až po ty, které předčasné ukončily střední školu,“ uvedla autorka pro The Mirror.

„Výzkum primátů zjistil, že samice dávají přednost větším, hlasitějším a agresivnějším samcům, kteří vykazují jasné známky svého mužství,“ přichází s jedním z možných vysvětlení Katherine Ramsland, americká profesorka forenzní psychologie a autorka řady knih o sériových vrazích.

Ačkoliv se tomuto fenoménu věnuje mnoho psychologů a je podroben mnoha výzkumům, je toto jednání žen pro mnohé i nadále velkou záhadou.

Zdroje: The Mirror, The Latch, All That’s Interesting

Autor: Soňa Jiroutová

Související články