Sebelásku lze natrénovat. Nejdřív jí ale musíte porozumět

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Sebelaska

Zdroj: Shutterstock

Často se o tom mluví a v poslední době ještě o trochu více. Jen málokdo to ale skutečně umí. Co je vlastně sebeláska a dá se naučit? Láskyplný vztah k sobě samému je dlouhodobý a často komplikovaný proces, díky kterému ale ve finále můžete být mnohem šťastnější a spokojenější.

Co je to vlastně ta sebeláska? Možná vídáte články na toto téma. Jsou toho plné sociální sítě a zdá se, jako by to v poslední době řešil úplně každý. Opravdu ale víte, o čem je řeč, a především – jak se naučit mít rád sám sebe?

Co znamená sebeláska?

Samotný název dost okatě napovídá, že se jedná o lásku, kterou věnujeme sobě samému. Existuje totiž jen jedna jediná osoba, se kterou strávíme každou sekundu života a se kterou se musíme naučit vycházet i přesto, že nás kolikrát doopravdy štve.

Sebeláska je pocit důvěry a hrdosti sám na sebe. Učí nás být pyšní na naše schopnosti. Pomáhá nám věřit si a důvěřovat ve své schopnosti, ať už nás v životě potká cokoli.

Jak trénovat sebelásku?

Víte, jak se často říká: „když nebudeš věřit sám sobě, nikdo jiný to za sebe neudělá“? Pak na to pamatujte, protože na tom něco je.

Zkuste se v sebelásce posunout zase o krůček dál. Může to být dlouhý proces, může to trvat měsíc, dva, nebo třeba půl roku. Ale stojí to za to.

Všímejte si sami sebe

Rozhodně se vás teď nesnažíme nabádat k tomu, abyste ze sebe vytvořili sobeckého člověka, který myslí jen na sebe a o druhé se nezajímá.

Je to myšleno trochu jinak. Všímejte si sami sebe, jak v daných chvílích reagujete, jak se cítíte, jaké máte pocity, co se vám honí hlavou.

Naučte se poslouchat své tělo, vnímat jeho potřeby, reagovat na signály. Je to ta nejlepší věc, kterou pro sebe můžete udělat.

Sami sebe nepodceňujte

Už se vám někdy stalo, že jste se do nějakého úkolu nepustili jen proto, že jste se vnitřně podceňovali? Určitě ano.

Každému z nás někdy hlavou proběhla myšlenka „na to nemáš“ nebo „to nezvládneš“ a podobně. A dostali jsme strach.

Byl to ten okamžik, kdy jsme nevěřili sami sobě. A když si nevěříte, jak vám mohou věřit ostatní?

Naučte se říkat ne

Jak těžké je říci někomu „ne“? Věřte, že kolikrát je to opravdu těžké. Není ale ostuda říci ne. Máte na to právo. Není vaší povinností vyhovět všem a za každé situace. A na to pamatujte.

Když si to bude situace žádat, a především vy budete mít pocit, že chcete říci ne a někoho tím odmítnout, pak to udělejte. A nemějte z toho výčitky svědomí.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články