Každý majitel psa to zná a kdo psa nemá, ten to určitě viděl na nějakém videu. Psů, kteří roztomile naklánějí hlavu ze strany na stranu, jako by se něčemu divili, je plný internet. Nikdo ale nedokázal přesně určit, proč to tito čtyřnozí mazlíčci vlastně dělají. Vědci mají dokonce několik teorií.
Podle jedné z teorií souvisí kroucení hlavy s jejich koncentrací. Psí miláčci dělají tento pohyb nejčastěji, když na ně mluví jejich páníček. Předpokládají předem, že se jim snaží říct něco důležitého, a tak se snaží co nejvíce soustředit a pozorně poslouchat.
Snaží se soustředit, nebo chtějí jen lépe slyšet?
Podle vědců z VCA činnost nesouvisí tolik se soustředěním, ale spíše se sluchem. Psi, ačkoliv slyší výborně a v mnoha frekvencích, o kterých se lidem ani nezdá, totiž mají problém zachytit výchozí zdroj daného zvuku. V praxi to znamená, že se musí otočit za zvukem, aby jej dobře slyšeli.
Aby si chlupáči mohli zvuk dobře lokalizovat, dokážou v hlavě kalkulovat s časovým rozdílem mezi tím, kdy zvuk proletí jedním uchem a kdy druhým. Podle toho pak jejich mozek dokáže určit, odkud zvuk vychází. Kývání hlavou by pak mohlo sloužit k většímu zefektivnění této schopnosti.
Přepínání mezi hemisférami
Existují také teorie, které berou v potaz hemisféry psího mozku. Podle nich by náklon hlavy znamenal, že se pes snaží zapojit jednu ze svých hemisfér — při náklonu doleva tu pravou, která je označována jako ta emočnější, a při náklonu doprava hemisféru levou, tedy hemisféru logiky a jazyka.
To, že psi mají mozek rozdělený na hemisféry stejně jako my lidé, potvrdily i výzkumy. V jednom z nich dali vědci za úkol páníčkům říkat povel „K noze!“ bez jakýchkoliv emocí v hlase. Většina psů při tom naklonila hlavu doprava. Poté měli majitelé za úkol říkat psům nesmyslné fráze, ale velmi emočním projevem. V tomto případě psi naklonili hlavu doleva.
Existuje také teorie, která naklánění hlavy přisuzuje zraku. Podle ní mají psi vlastně problém se svým vlastním čenichem. Podle tohoto předpokladu se psi nakláněním hlavy snaží o to, aby mohli co možná nejlépe sledovat tvář svého majitele a aby jim při tom nepřekážel v zorném poli čenich.
Čtěte také:
Jak často se nechat testovat na pohlavně přenosné nemoci? I ve stálém vztahu byste na to měli myslet
Chtějí nám udělat radost
Vědci se také zabývali otázkou, zda má naklánění hlavy vlastně nějaký reálný důvod a začali se zajímat i o variantu, že nemá. Podle některých je možné, že psi to dělají, protože se to jejich páníčkům zkrátka líbí. Tito věrní společníci jsou totiž velmi učenliví v získávání lidských podnětů.
To znamená, že psi dokážou velmi lehce určit, co mají udělat, aby jejich majitel vypadal šťastný. Tato teorie ovšem zcela nevysvětluje, proč vlastně psi s touto činností vůbec kdy začali. Přesnou pravdu tedy zatím vědci nevědí. Možná se jedná o jakousi kombinaci a psi díky tomu líp vidí, slyší, a zároveň baví své páníčky.
Zdroj: grunge.com
Autor: Markéta Světlá