Mám pro vás další skvělý moučník, který je tak vláčný, křupavý a plný chutí! Vše vždy začne jednodušše… „Mami, já mám na něco chuť! Uděláme si nějakou dobrůtku, jo?“ No tak jo 🙂 A protože byla po ruce zrovna hromada jablek, trošku jsem pohledala ve svých receptech a osmnáct úžasných muffinků bylo na světě! Nedožily druhého dne…
Mám moc ráda pohankovou mouku. Znám ve svém okolí dost lidí, kterým tahle mouka vadí – prý má divnou chuť, nelíbí se jim, jak voní… Přitom je to úžasná potravina! Je plná vitamínů, minerálů, dokonce neobsahuje žádný lepek. Velkým odpůrcem této mouky je i můj manžel. Hned jí všude cítí, tady mu vadí, tady taky… U těchto muffinů ani nezavětřil, že tam je. Jablka, skořice, zázvor, tyhle úžasné chutě pohankovou mouku úplně překryly, takže se nemusíte bát dát tenhle zákusek i zarytým odpůrcům pohankové mouky, jako je můj muž. A kdybyste stejně měli strach, stačí nahradit uvedené množství moukou rýžovou, nebo celou dávku udělat z celozrnné pšeničné mouky.
Tyhle muffiny vůbec nejsou suché, potřebnou štávu jim dodává celkem velká část jablíček v těstě a v kombinaci s křupavou a po zázvoru štiplavou drobenkou jsou prostě moji favoriti!
Hlavně teď v zimě, když za oknem sněží, je tak super se nechat prohřát pohankou, zázvorem a skořicí…
Pár slov ke zdraví…
Obyčejná bílá mouka nám z nutričního hlediska nepřináší vůbec nic – pouze krátkodobé zasycení a rychlý pocit hladu (takový ten známý pocit „Co já bych si ještě dalšího dal…?“). Abychom mouku co nejlépe využili, měla by být vyrobena z celého zrna. Bílá mouka obsahuje pouze umletou vnitřní část zrna, které chybí všechny cenné látky, které jsou obsaženy ve slupce a klíčku. Ať již se jedná o vitamíny (hlavně skupiny B, vit. E), minerály
(až o 85 % horčíku a 76 % železa oproti bílé mouce), bílkoviny a velmi cennou vlákninu, důležitou složku pro správnou činnost trávicí soustavy. Celozrnná mouka chrání naše srdce, snižuje cholesterol a předchází tak obezitě. Není tedy lepší zkusit i něco nového, než naše známé tři druhy pšeničné mouky?
Ingredience
Na těsto:
- 150 g pohankové mouky
- 170 g celozrnné pšeničné mouky
- 1/2 hrnku datlového sirupu (můžete nahradit medem nebo jiným sirupem)
- 2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů (prodává DM drogerie)
- 1/2 lžičky sody na pečení
- 1 lžička skořice
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1/2 lžičky mořské soli
- 400 g kefírového mléka
- 120 g povoleného másla
- 2 vajíčka
- 3 jablíčka (oloupaná, okrájená a nakrájená na malé kousky)
Na drobenku:
- 3 lžíce třtinového cukru
- 1 lžička skořice
- 1 lžička mletého zázvoru
- špetka soli
- 4 lžíce celozrnné mouky (pšeničná, špaldová, rýžová,..)
- 2 lžíce povoleného másla
- 2 lžíce dýňových semínek
- 1 lžíce mandlových lupínků
Postup
1.
Nejprve si vezmeme formu na muffiny a vyplníme jí papírovými formičkami. Pokud žádné nevlastníte, stačí formu vymazat kvalitním olejem nebo máslem (nejlépe přepuštěným). Každopádně papírové formičky jsou hezčí a praktičtější jak při vyndavání z formy, tak pak i při samotné konzumaci.
2.
Připravíme si vrchní drobenku – smícháme třtinový cukr, skořici, zázvor, sůl a mouku, přidáme máslo a nejlépe v ruce vše pomalu pomačkáváme a mícháme dohromady. Nakonec přidáme semínka a mandlové lupínky, ještě jednou promícháme a uložíme na chvíli do lednice, aby máslo malinko ztuhlo.
3.
V jedné míse smícháme sypké ingredience – mouku, prášek do pečiva, skoři, sůl a sodu.
V druhé míse smícháme tekuté ingredience – kefírové mléko, povolené máslo, vajíčka, sirup a vanilkový extrakt.
4.
Jednu směs jemně vmícháme do druhé a jakmile se vše propojí, přimícháme jablíčka. Pak už jen plníme formičky.
Na závěr všechny muffiny posypeme drobenkou a dáme do trouby péct na 200 stupňů. Pečeme podle velikosti košíčků, od 30 až po cca 50 minut. Muffiny by měly krásně zezlátnout, jestli jsou hotové otestujeme špejlí. A pak už jen počkáme, až trochu vychladnou a můžeme vesele hodovat 🙂