Budete si připadat, jako když jíte něco strašně nezdravého, jak vám to bude chutnat. Vůbec to tak není! Dnešní oběd je čistě z rostlinných surovin, vše dohromady ladí a vy si toto jídlo zaručeně vychutnáte!
Zeleninové karbanátky
Nejprve se vrhneme na karbanátky. Nebojte se tam dát zeleninu, jakou najdete doma, doladit semínky, oříšky, zbylou omáčkou z předešlého oběda, zbytkem rýže, luštěnin, co najdete, to tam dejte 🙂
- 1 brokolice
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 uzené tofu
- 4 větší mrkve
- 1/2 plechovky kukuřice
- 2 hrsti ovesných vloček
- 1 lžíce lněných semínek namočených chvilku ve vodě (můžete nahradit vajíčkem)
- celozrnná mouka na zahuštění
- 1/2 skleničky domácí BBQ omáčky (můžete nahradit koupenou nebo kečupem)
- sůl, pepř, grilovací koření, provensálské byliny
Brokolici povaříme, aby trochu změkla a rozmačkáme jí žďuchadlem na brambory. Cibuli a česnek nakrájíme na tenké proužky, mrkev a tofu nastrouháme na hrubo na struhadle. Přidáme ke směsi kukuřici, semínka, BBQ omáčku, zahustíme moukou, vločkami a okořeníme. Pokud tam nedáte vajíčko, můžete bez obav ochutnávat a dávat do směsi vše, co máte rádi. Až budete s chutí spokojení, namočíme si ruce vodou a tvoříme menší karbanátky, které pokládáme na pekáč na pečící papír. Nevadí, že karbanátky nedrží úplně pohromadě, vše se v troubě hezky upeče. Pokapeme trochu olivovým olejem a vložíme na 180 stupňů na půl hodiny do trouby, až začnou karbanátky hezky zlátnout.
Pokud vám nějaké od oběda zbydou, můžete je rozdrobit druhý den do omáčky, nebo si je vložte do housky na svačinu, případně zamrazte v mrazáku na horší časy.
Pečená řepa
Pečená řepa je rychlá a jednoduchá, celý postup je uveden v Mrkvové směsi s pečenou řepou.
Pečené brambory
Teď na podzim jsou tak dobré! Stačí, když si koupíte nové brambory s tenkou šlupkou, hezky je odrbete kartáčkem a ve šlupce je 15 minut vaříte. Scedíte, rozkrájíte je na půlměsíčky, posypete kořením na pečené brambory nebo grilovacím kořením a vložíte je na pekáč vystlaný pečícím papírem. Pokapete olivovým olejem a 15 minut pečete na 180 stupňů, dokud nezačnou hezky zlátnout a vonět.
Tatarská omáčka z domácí sojanézy
Tak tohle je můj úžasný objev, za který bych platila zlatem!
Nejprve si uděláme domácí sojanézu.
- 1 díl sojového mléka
- 2 díly řepkového oleje
- 1 lžička dijónské hořčice
- sůl, pepř
Vezmeme vysokou nádobu, kam dáme všechny suroviny a tyčový mixér. Ten je nejdůležitější, nic prosím nešlehejte obyčejným mixérem – jde opravdu o ten tyčák a o nože, co má. Tyčovým mixérem všechny suroviny „rozmixujte“, až se vám vytvoří našlehaná hustá hmota. To je domácí sojanéza, kterou můžete přidávat do salátů, do dipů, do bramborového salátu a v lednici vám vydrží přibližně týden v uzavřené nádobě.
Pak si vytvoříme domácí tatarskou omáčku. Do sojanézy nakrájíme čtvrtku cibule, polovinu kyselé okurky, přidejte lžičku kečupu a dijónské hořčice, zakápněte trochou citrónové šťávy. Vše rozmixujte tyčovým mixérem, dokořeňte a máte hotovo 😉