Bill Pickett: Černý kovboj z Texasu, který vynalezl bulldogging

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Bill Picket

Zdroj: Photographer unknown. one source states, "courtesy North Fort Worth Historical Society", Public domain, via Wikimedia Commons

Bill Pickett byl již od dětství velmi nebojácný. Ve svých deseti letech odešel ze školy, aby stal se rančerem. Díky pozorování dobytka vynalezl zcela nový způsob, jak si zápasící býky podmanit. Odvážné kaskadérské kousky začal předvádět na rodeích po celém světě a sklízel velký úspěch. A to i navzdory skutečnosti, že mnoho rodeí zakazovalo černé umělce.

Bill Picket se narodil v roce 1870 v okresu Williamson County v Texasu jako druhý z třinácti dětí. Byl potomkem černých otroků, amerických Indiánů z kmene Cherokee a bělochů. Již v páté třídě ukončil své vzdělání a začal pracovat na ranči. Brzy perfektně jezdil na koni, učil se lasovat a rád studoval chování dobytka.

Vynalezl techniku bulldoggingu

Pickett často pozoroval, jak pastevečtí psi chytali zatoulané býky tak, že zvíře zuby chytili za citlivý pysk a stáhli ho k zemi. Začal přemýšlet, jestli by takto dokázal skolit býka k zemi i člověk. A tak se zrodil zápas s dobytkem neboli bulldogging.

Svůj kousek Pickett prováděl tak, že býka naháněl na koni, ze kterého přeskočil býčkovi na záda. Následně ho – stejně jako psi – kousnul do horního pysku a úchopem za rohy ho stlačil k zemi.

Své triky a kaskadérské kousky začal předvádět na místních venkovských trzích a později na rodeích po celém středním Texasu. Spolu s mladšími bratry založili podnik s názvem Pickett Brothers Bronco Busters and Rough Riders.

Bill Pickett se postupně stával jedním z největších rodeových umělců své doby. Davy diváků žasly nad tím, jak si zvládl podmanit i zvláště divoké a nebezpečné longhorny, což je texaský dlouhorohý skot.

Stal se rodeovou hvězdou Wild West Show

Když ho na při jednom z představení objevil agent, přihlásil ho na výstavu, která mu v roce 1905 vynesla kontrakt se slavným Rančem 101 v Oklahomě a Wild West Show, ve které vystupovali umělci jako Buffalo Bill, Will Rogers a další. Bill Pickett se stal jednou z hvězd tohoto putovního estrádního představení. Za své mistrovské zápasení s domácími i divokými zvířaty získal status legendy.

Mezinárodní hvězda rodea

V show Pickett vystupoval pod jménem Dusky Demon – Temný démon a byl uváděný jako „barevný světový šampión ve smrtonosných výkonech odvahy a dovedností“. Následující tři desetiletí pak svou technikou bulldoggingu ohromoval publikum nejen ve Spojených státech, ale i v Kanadě, Anglii, Jižní Americe či Mexiku.

„Co se má stát, se stane,“ říkal Bill Pickett vždy, než se postavil útočícímu býkovi. Jeden z jeho nejtěžších výkonů nastal při představení v býčí aréně v roce 1910 v Mexiko City. Místní se s ním tehdy vsadili, že nedokáže pokořit bojujícího býka.

Mexické diváky ohromil i pobouřil

Pickett na mexickém bojovém býkovi jezdil a zápasil s ním neuvěřitelných sedm minut, než se mu rozzuřené zvíře podařilo jeho technikou srazit k zemi. Býk mu mezitím dokonce ošklivě poranil koně.

Bouřlivé publikum se však rozzlobilo kvůli této originální interpretaci jejich národní zábavy – býčích zápasů neboli koridy – a po Pickettovi začali házet lahve od piva. Dokonce mu jedna zlomila žebro.

Bojoval s rasismem

Širší publikum pak oslovil ve 20. letech, kdy si zahrál ve filmu The Bull-Dogger (1921) a The Crimson Skull (1922) – prvním čistě černém westernu. Navzdory tomu, že byl Pickett hvězdou, jeho etnický původ vedl k tomu, že se na mnoha rodeích nemohl objevit, protože některá z nich nedovolovala vystupování černých umělců. Často tak musel tvrdit, že je čistě indiánského původu, aby mu dovolili účinkovat.

Kovbojská smrt

Jeho práce byla tvrdá, nebezpečná a odvážná. Ale Bill Pickett zůstal kovbojem až do smrti. Z Wild West Show odešel v roce 1932 a krátce poté ho zranil divoký kůň. Kopl ho do hlavy a Pickett po zranění upadl do kómatu. Zemřel 2. dubna 1932 ve věku jedenašedesáti let.

Pickett po sobě zanechal odkaz nejen v podobě vynálezu onoho kontroverzního sportu, který je na některých místech provozován dodnes. Zanechal svou stopu i v americké historii jako první černý kovboj.

Na poštovní známce byla omylem fotografie jeho bratra

V roce 1971 se stal prvním černošským rodeovým sportovcem, který byl uveden do Rodeové síně slávy Národního muzea kovbojů. V roce 1994 vydala americká poštovní služba Pickettovu poštovní známku jako součást série legendy Západu. Později byl uveden do Národního multikulturního muzea dědictví Západu ve Fort Worth, do Sportovní síně slávy v Oklahomě a poctěn několika sochami.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, britannica.com
Autor: Michaela Pauerová

Související články