Když váš partner odjíždí na delší dobu pryč, vezmete si jeho tričko s sebou do postele místo toho, abyste ho složili do skříně, protože přece tak krásně voní? Ale čím? Jeho kolínskou? Parfémem? Nebo jenom pracím práškem? Uvědomujete si vůbec, co je přesně to „ono“, které je pro vás tak přitažlivé?
Ať už váš přítel používá jakoukoli vůni, umývá si hlavu kterýmkoli šampónem, nebo se zrovna nasprejoval nějakým náhodným deodorantem, jeho odér vám bude vždy krásně vonět. A nejde jen o ten, který si vytvoří uměle.
Jde celkově o vůni jeho těla. Někdy přijde zpocený z práce a vy ho obejmete ještě před sprchou. Někomu tohle možná přijde nechutné, ale ve většině případů lidé tvrdí, že je to ta nejlepší vůně na světě.
Vědci si dlouho mysleli, že za to mohou feromony
Nějaký čas se věřilo tomu, že lidé jsou jako zvířata. Že vyhledávají přirozeně někoho, kdo je svým pachem přitahuje, ukazuje jim, že k nim patří. Že feromony v našem těle mají na svědomí to, že nám partner voní, zatímco někoho hned vedle může odpuzovat.
„Miloval jsem vůni svojí bývalé. Zabořil jsem se jí do podpaží a užíval si její blízkost. Ano, kdyby mi to řekl kdokoli jiný, měl bych ho za blázna. Něco na tom ale nejspíš bude,“ napsal anonymní uživatel pro web Bustle.
Zde se také doktorka Navya Mysore vyjadřuje k mnoha otázkám ohledně tělesného zápachu a jeho přitažlivosti pro nám blízkou osobu. Feromony jsou podle jejího názoru u zvířat zprávou o tom, že nastal čas páření. U lidí ale nemají s vůní jejich těla nic společného.
„Není jasné, jak feromony fungují u lidí, a v současné době neexistuje žádný důkaz, který by ukázal, že je nějaké jasné spojení mezi lidskými feromony a reakcí nebo chováním jedince opačného či stejného pohlaví,“ píše Mysore.
Vědci se v tomto ohledu podle všeho dlouhé roky přeli, nakonec se ale přece jenom přiklání k tomu, že ačkoli feromony jsou v lidském životě důležité, na to, jak vnímáme zápach či vůni blízké osoby, nemají žádný vliv.
Může za to jiný hormon
Když člověk rozpozná vůni milované osoby, uvolní se v jeho těle oxytocin, který se jinak nazývá také hormonem lásky. Ten se podílí na fungování lidského těla například během porodu nebo později při kojení.
Podle všeho má právě tento hormon na svědomí i takzvanou chuť někoho láskou sníst. Pokud jste někdy měli chuť svého partnera zkrátka kousnout do ucha, ruky, nebo kamkoli jinam, nejste divní.
Podle všeho jsou totiž v intimním vztahu chutě a vůně velmi provázané. To tvrdí i vědkyně Pamela Dalton z akademie pro vědecký výzkum ve Filadelfii. Ta se na webu nautil.us zabývá lidmi, kteří mají nějaký problém ve vztahu.
Podle ní v mnoha ohledech může to, že necítíte svého partnera, znamenat, že s ním nejste dostatečně propojeni. Pokud ovšem nemáte nějaký zdravotní problém s čichem.
Pokud vám váš partner voní, i když jste si vědomi toho, že to, co dýcháte, je vlastně jeho pot spojený se špínou na jeho oblečení, věřte tomu, že hodně lidí to má stejně jako vy. Podle všeho to znamená, že ho opravdu milujete, a nemusíte se ani vy před ním stydět občas tak trochu zapáchat.
Zdroj: bustle.com, nautil.us, thrillist.com
Autor: Shani Maiová