Před více než 70 lety bylo na jihoaustralské pláži nalezeno tělo neznámého muže. V průběhu vyšetřování případu se o jeho totožnosti vyrojila řada teorií – mohlo jít o špiona ze studené války nebo třeba odmítnutého milence. Identita mrtvého ani příčina smrti nebyly dodnes zjištěny. Nyní svitla naděje, že se jednu z nejzajímavějších australských záhad podaří vyřešit.
První prosincový den roku 1948 narazili návštěvníci australské pláže Somerton na mrtvého muže. Seděl opřený o zídku, na sobě měl slušný oblek, tělo nejevilo žádné známky traumatu. Vypadal skoro, jako by spal.
Jeho identita však zůstala velkou neznámou. Nazvali ho proto podle místa nálezu „Somerton Man“ – tzv. somertonský muž. Rozklíčování celého případu nepomohl ani tajemný vzkaz nalezený ve skryté kapsičce jeho kalhot. Naopak celá záhada se tím ještě prohloubila.
Bizarní oblečení na pláž
Muže opřeného o betonovou zídku na pláži Somerton ve městě Adelaide si řada lidí všimla již večer před jeho smrtí, 30. listopadu 1948. Seděl s nataženýma překříženýma nohama a působil trochu zvláštně. Jeho oblek a pečlivě naleštěné boty nebyly tím, co by si na sebe člověk vybral pro teplý večer na pláži.
Domnívali se, že je opilý
Jeden z návštěvníků pláže si pamatuje, jak muž zvedal ruku, jako by se opilý snažil zapálit cigaretu. Další vzpomínal, jak muži kolem obličeje lítali komáři, a myslel si, že přebral natolik, že je nedokázal odehnat. Neznámý však ve skutečnosti umíral. Ti, kteří kolem něj prošli, ale věřili, že vypil příliš velké množství alkoholu. Minuli ho a pokračovali dál.
Druhý den na již mrtvého muže narazila dvojice jezdců na koni a zalarmovali policii. Prvotní ohledání těla neodhalilo žádné zjevné příčiny smrti. Slušně oblečený, hladce oholený muž nebyl pobodán, zastřelen ani jinak zraněn.
Somertonský muž u sebe neměl nic, co by pomohlo jeho identifikaci. Po kapsách měl jen pár věcí jako jízdenku na vlak a autobus, balíček cigaret, žvýkačky a kapesníky. Žádná peněženka, žádné doklady.
Zvláštní oranžová nit
Dokonce i štítky a cedulky na jeho oblečení byly pečlivě odstraněny, což vyšetřovatele zmátlo. Jedna z jeho kapes u kalhot byla opravena neobvyklým typem oranžové nitě, která se v Austrálii neprodávala.
Muž působil sportovně a měl opálené ruce. Mohlo mu být mezi 40 a 50 roky. Prsty u nohou měl podivně zmrzačené, jako kdyby nosil příliš těsné boty, což by mohlo nasvědčovat tomu, že byl tanečník.
Možná otrava
Lékař provádějící pitvu odhadl dobu úmrtí asi na druhou hodinu ranní a dále zjistil, že mužovo tělo nebylo posmrtně přemístěno. Zemřel tedy skutečně přímo na pláži. Pitva také odhalila, že měl neobvykle zmenšené zorničky a krev v žaludku, což by značilo přítomnost nějakého dráždivého jedu v těle.
Následná toxikologie však žádný jed nenašla, což vedlo vyšetřovatele k domněnce, že muž mohl strávit smrtící digitalis nebo strofantin – jedy, které po sobě nezanechávají stopy. Muž zemřel na selhání srdce.
Somertonského muže se policii, FBI ani Scotland Yardu nepodařilo identifikovat, jeho otisky v evidenci nebyly. Podařilo se jim ale najít opuštěný kufr na nádraží v Adelaide, který mu mohl patřit. Obsahoval totiž stejnou jedinečnou oranžovou nit, kterou měl vyspraveny kalhoty a několik kusů oblečení označených T. Keane. Ani tato vodítka však nevnesla do případu více světla.
Tajemný vzkaz
Další podivná stopa byla objevena až po několika měsících. Při obnoveném pátrání byla odhalena skrytá kapsička, nenápadně všitá v pase kalhot somertonského muže. Kapsa obsahovala útržek papíru s nápisem „Tamám Shud“, což v perštině znamená něco jako „je konec“, „je to ukončeno“.
Slova byla napsána velmi charakteristickým písmem a vyšetřovatelé zjistili, že útržek byl ze vzácného novozélandského vydání knihy básní Čtyřverší perského básníka Omara Chajjáma. Policie se proto soustředila na hledání kopie této knihy, až na stanici přišel muž, který knihu vlastnil. K velkému překvapení vyšetřovatelů byl útržek přímo z daného výtisku.
Knihu mu někdo dal do auta
Ke knize muž přišel velice zvláštním způsobem, v prosinci 1948 zaparkoval se svým autem nedaleko pláže Somerton, a když se k autu vrátil, kniha ležela na podlaze pod sedačkou. O somertonském muži však nic nevěděl a výtisk si blíže prohlédl, až když policie dala výzvu do celostátního zpravodajství.
Uvnitř knihy našli detektivové dvě telefonní čísla a několik řádků rukou napsaného kódu. Kód se však dodnes nepodařilo nikomu rozluštit. Úspěšnější byli alespoň s uvedenými telefonními čísly. První bylo slepou uličkou, avšak druhé patřilo zdravotní sestře Jessice Thomsonové, která žila poblíž pláže Somerton.
Tajný milenec?
Ta policii přiznala, že stejnou knihu, respektive její kopii, darovala muži jménem Alfred Boxall. Muž byl však naživu a kopii básnické sbírky měl stále u sebe. Žena tvrdila, že mrtvého muže z pláže neznala. Když jí však policie ukázala sádrový odlitek jeho tváře, byla velmi rozrušená.
Policie postrádala ve vyšetřování více vodítek, a případ proto po roce vyšetřování opět uložila k ledu. Zdálo se tak, že záhada zřejmě nebude nikdy vyřešena. V posledních letech se vyrojilo několik teorií o tom, co se muži ze somertonské pláže stalo.
Podle jedné z nich se zabil sám poté, co ho Thomsonová odmítla. Někteří přišli s teorií, že Thomsonová, která zemřela v roce 2013, měla ve skutečnosti s neznámým syna. Její syn byl totiž zemřelému muži podobný. Anebo se rozhodl se svým životem skoncovat, protože ho do svého života nechtěli.
Kontroverznější teorie předkládá, že muž ze Somertonu mohl být špionem, který zkrátka věděl příliš mnoho. Okolnosti smrti byly podivné a navzdory publicitě případu se k němu nikdo nehlásil. Nerozluštitelný kód tuto teorii ještě více podporuje.
V roce 1950 se prý objevil svědek, který osudnou noc viděl člověka, jak nese na rameni dalšího muže. Mohl to být přítel, jenž pomáhá opilému kamarádovi, nebo i vrah, který dokončoval svoji práci. Vyšetřování se chopily i dcery zdravotní sestry Thomsonové. Ty naznačují možnost, že jejich matka i zemřelý mohli být zapojeni do sovětských špionážních kruhů.
V roce 2021 bylo tělo exhumováno
Nyní, po více než 70 letech, mohou vyšetřovatelé doufat, že bude muž ze Somertonu konečně identifikován a celý případ bude jednou provždy vyřešen. V květnu 2021 bylo tělo exhumováno a australská policie se domnívá, že díky pokroku v technologiích DNA se to vyplatí.
Generální prokurátorka Jižní Austrálie Chapmanová uvedla, že za rozhodnutím o exhumaci těla stál intenzivní zájem veřejnosti o tento případ. Testy budou velmi zdlouhavé a složité, ale vyšetřovatelé prý použijí všechny možné metody, aby se případ pokusili jednou provždy uzavřít.
„Je to příběh, který uchvátil představivost lidí po celém světě, a věřím, že konečně budeme schopni získat nějaké odpovědi a poodhalit toto tajemství,“ řekla Chapmanová pro BBC.
Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia.org, bbc.com
Autor: Michaela Pauerová