Dřevěné nádobí má v našich kuchyních své čestné místo – navzdory skutečnosti, že v dnešní moderní době máme na výběr i z mnoha jiných materiálů. Určitě se i u vás doma najde nějaké to dřevěné náčiní, které s oblibou používáte.
Dřevěné nádobí obstojí ve zkoušce času z velmi dobrého důvodu. Dřevo je přirozeně vybaveno antibakteriálními vlastnostmi. Stromy, ze kterých se dřevěné nádobí vyrábí, mají vrozenou schopnost bojovat proti bakteriím, plísním a různým infekcím. Tyto schopnosti si zachovává i dřevěné nádobí.
Jak se správně starat o dřevěné nádobí?
Pokud se ve vaší kuchyni ukrývá dřevěné náčiní, měli byste vědět, jak se o něho správně starat. Při nesprávném zacházení se totiž může stát, že po určitém čase dřevěné nádobí ztratí svůj původní vzhled.
Proto vám přinášíme několik praktických rad, jak se o dřevěné náčiní starat tak, aby bylo opět jako nové a sloužilo co možná nejdéle.
Základní pravidlo zní, abyste dřevěné náčiní omyli ihned po jeho použití. Většina z nás to bohužel dělá tak, že například vařečku po uvaření omáčky či kteréhokoli jiného pokrmu nechá společně s dalším špinavým nádobím ležet na kuchyňské lince či ve dřezu až do chvíle, kdy se zrovna nerozhodne dát nádobí do myčky nebo ho umýt. To je ale špatně.
Dřevěné nádobí byste měli umývat neprodleně po použití tak, že jej nejdříve opláchnete pod teplou vodou, poté omyjete mýdlem a následně necháte důkladně uschnout na vzduchu. Nikdy neukládejte vlhké dřevěné náčiní do skříněk či šuplíků.
Pravidelné ošetření olejem
Je úplně jedno, jestli se bavíme o vařečkách, dřevěných prkénkách, různých naběračkách a podobně. Ať už máte doma jakékoliv dřevěné náčiní, měli byste pravidelně věnovat čas tomu, abyste jej ošetřili s pomocí oleje.
K pravidelnému ošetření nepoužívejte rostlinný či olivový olej, protože mají tendenci žluknout. Místo toho dřevěné nádobí ošetřete například ořechovým nebo lněným olejem. Olej dodá dřevěnému nádobí krásný vzhled a prodlouží jeho životnost.
Jak si poradit se zápachem?
Určitě už jste se někdy setkali s tím, že jste na dřevěném prkénku krájeli cibuli nebo česnek a následně jste typické aroma těchto surovin z prkénka cítili ještě několik dní poté. Je to dáno tím, že dřevo do sebe tyto pachy absorbuje mnohem více než takový plast. Jak se zápachu z aromatických potravin zbavit?
Existuje na to poměrně šikovný trik. Potřebujete na něj dle webu The Kitchn citrón a jedlou sodu. Citrón rozkrojte napůl a dřevěné nádobí s ním potřete. Následně potřená místa posypte jedlou sodou a nechte působit alespoň půl hodiny. Po uplynutí 30 minut nádobí umyjte pod teplou vodou a nechte dostatečně uschnout na vzduchu.
Zdroj: Allrecipes.com, wikihow.com, thekitchn.com
Autor: Natálie Kabourková