Cvičení a posilování během noci vám přinese více benefitů, než jste si mysleli

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cviceni vecer

Zdroj: Shutterstock

Pokud člověk pracuje na své postavě či fyzičce, pravděpodobně se kromě zdravého jídla věnuje také nějakému tomu cvičení. Celá řada lidí ale cvičení vzdá, protože jim nejde, jsou demotivovaní, nebo si připadají hloupě před ostatními. Někdy se to ale dá vyřešit cvičením v noci, kdy vás nikdo nevidí, že?

Ať už je to kvůli vašim směnám v práci, rodinnému plánu, nebo zkrátka kvůli vašim osobním preferencím, cvičení v noci není zakázané, takže proč ne? Konec konců jít si zaběhat potmě může být tak trochu i adrenalin, který někdo ocení.

Má ale takové cvičení nějakou cenu? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody oproti pravidelné ranní rozcvičce nebo odpoledni ve fitku? Pravda je, že cvičení v noci má své mouchy, možná vás ale překvapí, kolik přináší benefitů.

Negativa nočního cvičení

Cvičení by mělo probíhat pravidelně. To ale může být v případě, že se rozhodnete chodit cvičit v noci, trochu problém. Na rozdíl od ranního cvičení totiž máte mnohem častěji záminku svou povinnost vynechat. Jednou máte plány s přáteli, které se protáhnou na celou noc, jindy jste zase příliš ospalí…

Dalším problémem jsou zavřené podniky. Ano, můžete si jít zaběhat. Protáhnout se, nebo zajít na hřiště za domem. Některé bazény dokonce nabízí možnost nočního plavání. Většina fitcenter a zájmových sportovních podniků ale bude mít zavřeno, takže záleží na tom, jakému cvičení se hodláte oddávat.

V tomto případě mějte na paměti, že studie z roku 2018 ukázala, že cvičení ve více lidech může mít na člověka lepší vliv. Konkrétně lidé, kteří cvičí minimálně ve skupině pěti lidí (a to například i ve fitcentru) mají větší emocionální i fyzické uvědomění sebe sama.

Samozřejmě se vám cvičením také rozhází režim. Ačkoli si hodně lidí myslí, že po cvičení je čeká únava, kterou okamžitě zaspí, pravdou je přesný opak. Pohyb vám rozproudí krev v těle a vy se budete snažit energii vybít.

To znamená, že sice v noci budete akční a možná uděláte hodně věcí, ale ráno pak budete unavení a rozhodně se nebudete cítit na to, že máte za dvě hodiny vyrazit do práce.

Výhody nočního cvičení

Pokud máte možnost zarezervovat si klíče k nějaké tělocvičně, nebo třeba v blízkosti bydliště posilovnu, která funguje i přes noc, můžete si být jisti, že na vás nebudou lidé tolik zírat, pravděpodobně jich tam totiž moc nebude. A někomu cvičení o samotě vyhovuje.

Spousta lidí například v posilovně nepoužívá některé stroje, protože si připadá trapně před ostatními. Ale pokud jste tam jen vy a jeden ospalý kulturista, konečně si vyzkoušíte všechno.

Na webu verywellfit.com se objevila informace o tom, že v roce 2013 vědci zjistili, že cvičení je večer mnohem efektivnější. Byly analyzovány takzvané čtyři ukazatele fyzické aktivity na dvaceti zdravých mužích a ukázalo se, že ve večerních hodinách vydrží cvičit mnohem déle než během dne.

Je to pravděpodobně především kvůli ovzduší, ale také kvůli tomu, že se po celém dni člověk chce spíše odreagovat po všem, co zažil, kdežto ráno má plnou hlavu toho, co ho čeká, a ve stresu se mu příliš dobře necvičí.

Cvičení v noci má tedy jak výhody, tak i pár nevýhod. Pokud vám ale nevadí přepnout se do nočního režimu a dokážete své povinnosti zkorigovat tak, aby vám zbyl čas na spánek, rozhodně můžeme doporučit vyzkoušet si ho.

Zdroj: sites.psu.edu, verywellfit.com, health.harvard.edu
Autor: Shani Maiová

Související články