Ve společnosti jsou někdy pohlavně přenosné nemoci považovány za něco, co si člověk způsobil sám svou hloupostí, promiskuitou, nerozvážností a neopatrností. Pravda ale je, že ne vždy to tak skutečně je, a někdy se člověk nakazí, aniž by ho kdykoli předtím napadlo, že se mu něco takového může stát, jak píše National Coalition for Sexual Health.org.
V případě, že se nějakou takovou nemocí nakazíme, není to problém jenom pro nás, ale jde především o zodpovědnost, kterou neseme vůči ostatním. Pokud ale sami nevíme, že něco takového máme, jak to můžeme nešířit dál?
Možná si říkáte, že se stálým partnerem jste v bezpečí. Že je zbytečné hlídat si nějaké pohlavní nemoci, když je riziko nákazy minimální. Jenomže to není pravda, v malém procentu se totiž můžete k pohlavní nemoci dostat například i z veřejných toalet nebo bazénu.
Jednou ročně
Pokud chodíte na pravidelné roční prohlídky ke svému praktikovi, on by se vás měl vždy zeptat, kdy jste se naposledy nechali na pohlavně přenosné nemoci testovat. V případě, že nevíte, dá vám žádanku.
Pro mnohé je možná toto téma trapné, rozhodně je ale lepší si tím jednou za rok projít než mít později problémy. Ženy by se měly nechávat i ve stálém vztahu testovat na HIV minimálně jednou ročně.
Bisexuální a homosexuální muži se podle vědců mají nechat testovat pravidelně navíc na chlamydie, kapavku a syfilis. Vhodnější je dělat si testy každé tři měsíce, ale většina doktorů ví, že tak často se k tomu přesvědčí jen málokdo.
V novém vztahu
Pokud randíte s někým novým a vypadá to mezi vámi nadějně, chápeme, že to nechcete pokazit hloupými otázkami. Jenomže co když právě tenhle člověk má nějaký problém, jenom vám o něm neřekl, nebo o něm neví?
Společné testování na pohlavní nemoci sice není úplně nejslibnější začátek vztahu, ale rozhodně je to lepší, než kdybyste se později vzájemně obviňovali z problémů a museli se oba léčit.
Podle průzkumů právě z prvního milování, které se nakonec změní také v poslední, vzniká celá řada pohlavních nemocí, které se pak šíří dál. Ruku na srdce, kdo z vás se informoval o zdravotním stavu partnera, se kterým se poprvé miloval?
Nepodceňujte příznaky
Jakmile se u vás objeví nějaké příznaky, mezi které nejčastěji patří vyrážka nebo pálení při močení, navštivte lékaře. Ano, chápeme, že je to nepříjemné a že se vám možná nechce kvůli nějakým opruzeninám hned ukazovat u doktora všechno, ale jistota je jistota.
Projdete si testy a v nejlepším případě se jen s ulehčením dozvíte, že o nic nešlo. Pokud se náhodou potvrdí, že máte nějaký problém, budete pak muset pravděpodobně docházet na testy častěji.
Lékaři se totiž musí přesvědčit, že jejich léčebný plán byl nastaven správně a že nehrozí vám ani vašemu partnerovi jakékoli nebezpečí. A vy samozřejmě budete muset nějaký čas fungovat zodpovědně.
Vědomé šíření pohlavních nemocí, zvláště pak HIV, je v České republice trestný čin. A nezapomínejte, že ani ochrana někdy není zcela stoprocentní.
Zdroj: freestdcheck.org, nationalcoalitionforsexualhealth.org, healthdigest.com
Autor: Šárka Cvrkalová