V kombinaci s pravidelnými prohlídkami u lékaře, mamografií a v některých případech ultrazvukem a/nebo magnetickou rezonancí může být samovyšetření užitečným screeningovým nástrojem. Zjistěte, jak při vyšetření postupovat.
Nejvhodnější je samovyšetření provádět těsně po menstruaci, kdy prsa nejsou tolik citlivá. Některé změny prsou navíc souvisejí s menstruačním cyklem.
Krok 1
Začněte tím, že se podíváte na svá prsa v zrcadle. Stůjte s rovnými rameny a rukama podél boků. Dívejte se, zda mají prsa obvyklou velikost, tvar a barvu, zda jsou rovnoměrně tvarovaná bez viditelné nepřesnosti nebo otoku.
Pokud si všimnete, že je vaše kůže zduřená nebo vyboulená, bradavka změnila tvar nebo je vtlačená dovnitř, prso je zarudlé, bolestivé či najdete vyrážku nebo otok, upozorněte na to svého lékaře.
Krok 2
Poté zvedněte paže a hledejte stejné změny.
Krok 3
Zatímco jste u zrcadla, hledejte jakékoli známky tekutiny vytékající z jedné nebo obou bradavek (může to být vodnatá, mléčná nebo žlutá tekutina nebo krev).
Krok 4
Dále si vleže prohmatejte prsa, a to pravou rukou levý prs a poté levou rukou pravý prs. Použijte pevný, plynulý dotyk několika prvními polštářky prstů ruky, přičemž prsty držte v rovině a u sebe. Používejte krouživé pohyby.
Prohledejte celý prs seshora dolů, ze strany na stranu – od klíční kosti po vrchol břicha a od podpaží po výstřih. Postupujte podle vzoru, abyste měly jistotu, že pokryjete celý prs.
Můžete začít u bradavky a postupovat stále většími a většími kruhy, dokud nedosáhnete vnějšího okraje prsu. Můžete také pohybovat prsty svisle nahoru a dolů, v řadách.
Dbejte na to, abyste prohmataly celou tkáň od přední až po zadní stranu prsu: na kůži a tkáň těsně pod ní vyvíjejte lehký tlak; na tkáň uprostřed prsu vyvíjejte střední tlak; na hlubokou tkáň vzadu vyvíjejte silný tlak. Až dosáhnete hluboké tkáně, měly byste být schopné nahmatat ji až k hrudnímu koši.
Krok 5
Nakonec si prohmatejte prsa ve stoje nebo vsedě. Mnoho žen zjistilo, že se jim prsa nejsnáze prohmatávají, když je jejich kůže mokrá a kluzká, proto tento krok rády provádějí ve sprše. Obejměte si celý prs a použijte stejné pohyby rukou, které byly popsány v kroku 4.
Co dělat, když najdete bulku
Nepropadejte panice. Většina žen má v prsou neustále nějaké bulky a většina se ukáže jako nezhoubná. Existuje řada možných příčin, včetně normálních hormonálních změn, nezhoubného onemocnění prsu nebo poranění.
Pokud jste si všimla bulky nebo jiné změny v prsu, která je nová a znepokojující, neváhejte a zavolejte svému lékaři. To platí zejména pro změny, které trvají déle než jeden celý menstruační cyklus nebo se zdají být nějakým způsobem větší nebo nápadnější.
Pokud menstruujete, můžete počkat, až menstruace skončí, abyste zjistili, zda bulka nebo jiná změna v prsu sama nezmizí, a teprve poté zavolejte lékaře.
Co vás čeká na vyšetření
Lékař bude chtít znát vaši zdravotní anamnézu, provede fyzikální vyšetření prsu a s největší pravděpodobností nařídí ultrazvukové i mamografické vyšetření prsu.
Pokud je nutné další vyšetření, může lékař doporučit zobrazovací vyšetření pomocí MRI (magnetické rezonance), MBI (molekulárního zobrazování prsu) a/nebo biopsii. Může vás také poslat k dalšímu specialistovi, obvykle k prsnímu chirurgovi.
Zdroj: breastcancer.org, mammacentrum.cz
Autor: Dominika Jandorová