Už odmalička jsme byli vychováváni v tom, že pokud je nám špatně, jsme nachlazení, máme horečku nebo se cítíme slabě, neexistuje lepší lék než kuřecí polévka. Maminky i babičky nám vždycky uvařily tu nejlepší polévku, jakou uměly. Pomohla nám ale skutečně ona, nebo spíš léky z lékárny?
Teplý čaj a silný kuřecí vývar jsou lékem na problémy už od 12. století. Tehdy antibiotika neexistovala a mnoho jiných léků také ne. Lidé se ale i tak zázračně uzdravili po pár lžících vody se zeleninou a slepičím masem.
Každý druhý si dnes myslí, že se polévka používá v případě nemoci pouze jako placebo. Že ve skutečnosti nepomáhá, ale jelikož se o tom tolik mluví, možná vám přece jen udělá líp, protože si budete myslet, že tomu tak je. Vědci ale odhalili šokující skutečnost.
Polévka a bílé krvinky
Podle magazínu discovermagazine vědci provedli pokus s bílými krvinkami a slepičím vývarem hned několikrát, aby se přesvědčili, jaká je pravda. A výsledky vás možná překvapí více, než jste čekali.
Ukázalo se totiž, že bílé krvinky reagují na látky v polévce velmi pozitivně. Začaly se velmi rychle množit, a dokonce se zvýšila také intenzita jejich pohybu. Vypadá to tedy, že obyčejný domácí vývar skutečně může pomoci s bojem proti nemoci.
Navíc výzkumníci otestovali celou řadu polévek z pytlíků a téměř u všech dosáhli minimálně nějakého zlepšení. Samozřejmě, že na poctivý silný a dlouho vařený domácí vývar nic nemělo, i tak ale fungovaly i náhražky, které se dají koupit.
To podle všeho znamená, že kombinace látek, které se běžně do vývarů přidávají, má skutečně vliv na lidské zdraví, konkrétně na posílení imunity, která je velmi důležitá při boji v podstatě s jakoukoli nemocí.
Účinnější než čaj
Teplý čaj s medem je při nachlazení také velmi doporučovaný. Samozřejmě, že pokud si koupíte v lékárně nějaký speciální na nachlazení nebo budete pít čaj lipový, účinky se dříve či později dostaví.
Hodně lidí si ale myslí, že pomůže napít se zkrátka jakéhokoli čaje, protože když je vám špatně, teplý nápoj vám zaručeně pomůže. Tady už si ale vědci nejsou tak jistí a jejich názory se hodně rozcházejí.
Výzkumy různých typů čajů totiž ukázaly, že se jedná spíše o chvilkovou úlevu od bolesti v krku nebo o zahřátí organismu během zimnice. Čaj tedy ve skutečnosti až tak nápomocný není.
Mnohé na tom všem nejvíce překvapilo, že právě kuřecí vývar má ve skutečnosti mnohem léčivější účinky než teplý čaj s medem, který pravděpodobně na chřipku a nachlazení používá více lidí už jen kvůli jeho snadné přípravě.
Nespoléhejte jen na babské rady
I když kuřecí vývar funguje už několik století, není to ten nejspolehlivější a nejlepší lék, který se dnes dá sehnat. Proto lékaři důrazně doporučují problémy nepodcenit a navštívit odborníka.
Konec konců, uvařit si čaj a poprosit někoho z rodinu o polévku můžete současně s užíváním antibiotik, vitamínů a sirupu na kašel. Špatně se vám po ní neudělá, ale spoléhat jen na ni by nebylo příliš zodpovědné.
Zdroj: sites.psu.edu, discovermagazine.com, valleychildrens.org
Autor: Shani Maiová