Nebezpečí s názvem křupání kloubů: Raději si ho dvakrát rozmyslete

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
krupani kloubu

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás si občas rád prokřupne nějaký ten kloub. Po namáhavé práci v kanceláři, dlouhém sezení v autě nebo manuální práci na zahrádce zkrátka tělo potřebuje úlevu. Může nám křupání klouby nějak ublížit?

Existuje mnoho vědeckých studií, které křupání kloubů zkoumají. Některé říkají, že se jedná o pozitivní úlevu pro tělo, jiné zase tvrdí, že jde o nebezpečí, kvůli kterému budeme mít problémy.

Jaká je tedy pravda? Ve skutečnosti jsou oba závěry správné. Křupání kloubů totiž může našemu tělu ulevit, může ale také vést k závažným problémům, které nás poznamenají na celý život.

Co způsobuje křupání?

Hodně lidí si myslí, že praskání způsobují kosti a klouby. To jsou ale na omylu, ve skutečnosti je zvuk, který někteří z nás tak nesnášíme, vytvářen prostorem mezi klouby ve vzduchových bublinách.

Kloubní maz chrání naše klouby před třením a zajišťuje jejich hladké klouzání. Jak píše web klouby-vazy.cz, zvuk křupnutí je podle nejnovějších informací způsobený podtlakem způsobeným při roztažení kloubů.

Všeho moc škodí

Prokřupávání kloubů je svým způsobem zdravé. Není vhodné nechávat klouby neprotažené, a pokud cítíte, že je to potřeba, zkrátka si ulevte. Není nutné se tomu vyhýbat.

Ovšem jsou mezi námi i lidé, kteří mají křupání kloubů jako zlozvyk. V takovém případě křupou klouby každých pár minut, což podle vědců může vést k artróze.

Artróza je onemocnění kloubů, které se projevuje silnými bolestmi, znemožňuje některé běžné pracovní úkony a v životě nás omezuje. Obvykle se vyskytuje spíše u starších lidí.

Nedávno bylo ale prokázáno, že mladí lidé, kteří častěji prokřupávají klouby, jsou k onemocnění náchylnější a může se u nich projevit už v brzkém věku.

Rozlišujte nevinné křupání

Někdy je potřeba přemýšlet o tom, zda je křupání ještě v rámci možností zdravé, nebo zda už se jedná o příznaky nemoci či nějakého vážného problému. Pokud vám klouby lupají často, aniž byste se o to sami přičinili, raději navštivte lékaře.

Ten by vám měl říci, jak postupovat, zda vám něco hrozí, nebo zda je vše v pořádku. Své zdraví nepodceňujte. Pokud se vám cokoli nezdá, raději to řešte.

Předcházet problémům s klouby se dá samozřejmě i pravidelným cvičením a stravou bohatou na vápník a hořčík. Vhodné jsou také doplňky stravy s těmito látkami.

Křupání kloubů tedy ve výsledku může být zlozvykem, nevinnou úlevou od zátěže, ale také příznakem něčeho vážnějšího. Nepodceňujte ho proto a dopřejte svému tělu odpočinek a vitamíny.

Zdroj: healthdigest.com, vitalia.cz, klouby-vazy.cz
Autor: Shani Maiová

Související články