Děti sedí u počítače, pijí colu, jedí chipsy a čokoládu, nesportují, a pak se diví, že se jim ostatní ve škole posmívají, že jsou tlusté. Není to dobré pro jejich fyzické zdraví ani to psychické. Dětská obezita je problém, který většinou přetrvá do dospělosti. Jak jí tedy předejít?
Malý školáček si sám od sebe asi těžko řekne, že si raději místo té čokoládové tyčinky dá jablko a vodu s citronem. A už vůbec ne, když jeho rodiče také dají namísto výletu na kole a salátu přednost chipsům u televize.
Stravovací a pohybové návyky u dětí je potřeba rozvíjet ještě v době, kdy má rodič na své dítě nějaký vliv.
Puberťák není na nějaké rodičovské příkazy a zákazy vůbec zvědavý, takže pokud se do této doby nenaučí, že zdravé jídlo a pohyb jsou důležité, těžko to budete tlouct do hlavy adolescentovi, který si myslí, že ví všechno nejlíp a rodiče jsou trapní.
Nestačí jen doufat, že dítě z obezity vyroste. Obezita je problém, a pokud se nebude řešit hned, v pozdějším věku, kdy už by i člověk sám chtěl, to jde o dost hůř.
Obezita s sebou přináší spoustu zdravotních i sociálních problémů, které jsou úzce spojeny s psychikou.
Jako rodič nic nepodceňte a dělejte vše pro to, abyste obezitě u svého potomka zabránili, nebo ji potlačili, dokud je čas.
Buďte příkladem
Pokud se vy sami vyhýbáte ovoci a zelenině obloukem, nemůžete čekat, že se vaše dítě pohrne k salátu. Ukažte mu, že je to nejen důležité, ale i běžné.
Chuťové návyky je učte už odmalička. Nikdo nedá přednost mrkvi a jablku, pokud může mít pudink a limonádu.
Nedávejte dětem peníze na svačiny
Dělejte pravidelně dětem do školy svačiny. Pokud jim budete dávat namísto toho peníze, ať si něco koupí, co to něco asi bude? Ať si to něco koupí z kapesného, ale ne každý den.
Sladkosti nezakazujte
Není ani dobré sladké a nezdravé jídlo dětem striktně zakazovat. Budou po něm o to víc toužit a dopřávat si ho po kilech, když k tomu budou mít příležitost. Zakázané „ovoce“ přeci chutná nejlépe. Dopřejte mu všechno, ale s mírou.
Vyrovnejte příjem a výdej
Pokud vaše dítě nemá během dne žádnou náročnější fyzickou aktivitu a prosedí celý den ve škole, doma potřebuje mnohem menší porce, než když má odpoledne například fotbal nebo lekci baletu.
Podporujte v něm lásku k pohybu
Choďte spolu na výlety, jezděte na kole, choďte plavat nebo hrát tenis. Nebo ho dejte na nějaký pohybový koníček. Pokud celá rodina prosedíte veškerý volný čas doma u televize, ke sportu pak asi moc tíhnout nebude.
Nedělejte zásoby sladkého
Pokud máte doma v kuchyni šuplík či skříňku, kam nakupujete zásoby sladkého, věřte, že jakmile bude dítě doma samo, tak tuto skrýš bez okolků vyluxuje. Pokud chcete dítěti dopřát nějaký ten pamlsek, kupte ho, ale nekupujte další, dokud se tento nezkonzumuje.
Nevyvolávejte v dětech pocit viny
I když je malá holčička baculatá a oplácaná a „ujíždí“ na sladkém, nijak ji neshazujte slovy: „Podívej se na sebe.“ Ani jí nic nevyčítejte. Mohli byste na to pak tvrdě doplatit, když by svoji touhu po sladkém začala řešit po svém v kleče u záchodové mísy.
Zdroj: Maminka
Autor: Klára Kovalčíková