„Pojďme mluvit o endometrióze!“ vyzývá zpěvačka Tonya Graves

od Soňa Jiroutová
   2 minuty čtení
Tonya_Graves

Zdroj: Endotalks / Lucie Pavlicová

Jsou témata, o kterých se prostě jen tak nemluví. Málokdo si sedne venku na lavičku s přáteli a povídá si s nimi o tom, že má nějaké urologické či gynekologické potíže. Jsou to věci, které patří do našeho soukromí. Ale co onemocnění, jež ovlivňuje nejen naše tělo, ale i psychiku? Co když se kvůli němu cítíme strašně sami a zároveň se stydíme svěřit? Pojďme mluvit o endometrióze.

Tento článek bude určený zejména ženám, ale i pánové by si jej měli přečíst. Zvláště, pokud vaše partnerka či manželka tímto onemocněním trpí. Třeba totiž ani nemáte představu, čím si procházejí.

Co je endometrióza?

Pokud patříte mezi ty šťastné, které název neznají, tak zde je pár slov k tomuto onemocnění.

Během menstruace z těla ženy odchází výstelka dutiny děložní – tzv. endometria. Za běžného stavu, kdy je žena zdravá, odejde s menstruací celá výstelka. Občas se ale stane, že se nedostane z těla ven vše a tato endometria se uchytí v břišní dutině nebo kdekoliv jinde v těle. Tam, kde se endometria zachytí, vznikne endometrióza a dochází k cyklickému krvácení a chronickému zánětu.

Aniž by to žena věděla, dochází v jejím těle ke změnám, které mohou vést k problémům s početím, či dokonce až k neplodnosti. Kromě toho taková žena často trpí velmi bolestivou menstruací, trápí ji vyprazdňování či bolestivý sex.

Příčinou, proč tělo část endometrií zachytí, je hormonální nerovnováha, kdy estrogen a progesteron nejsou v těle ve správném poměru.

Takhle to zní poměrně jednoduše – začnou problémy, navštívíme lékaře a je to. Bohužel endometrióza je onemocnění, jehož diagnóza trvá 7 až 10 let. Dlouho tedy žena neví, co ji trápí. A to má pak za následek i pochybnosti o sobě samé.

ENDOtalks ví, o čem mluví

Jedná se o první pacientskou organizaci, která se zaměřuje právě na endometriózu. Její snahou je, aby se o nemoci mluvilo. Za tímto účelem se zapojila do celosvětové kampaně Endomarch.

Endomarch je akce, v jejímž rámci probíhají přednášky lékařů a odborníků, workshopy a zejména diskuze se samotnými ženami, které onemocněním trpí. Právě sdílení zkušeností a informací je to, co ženy potřebují.

Součástí akce je také pochod a následný hudební program. Toho se letos ujala zpěvačka Tonya Graves. Ta na akci nejen vystoupila, ale zároveň podpořila zúčastněné ženy, že v tom nejsou samy.

Velmi důležitou součástí zmíněné organizace jsou samy ženy, které vše dělají ve svém volném čase. Pokud je v jejich práci chcete podpořit a rozšířit tak povědomí o této nemoci, můžete se finančně zapojit na Donio.

Zdroj: Endotalks

Autor: Soňa Jiroutová

Související články