Nikoho asi nepřekvapí, že s přibývajícím věkem se jeho tělo výrazně mění. Metabolismus je proces, během kterého se jídlo přeměňuje na energii. Jako děti můžete zbaštit v podstatě cokoli, na co si jen vzpomenete, s vědomím, že s vaší váhou to ani nehne. Ale čím jste starší, tím už je to složitější…
Může za to právě náš metabolismus. V mladém věku je podstatně jednodušší shodit přebytečná kila, ale čím jste starší, tím to jde hůře a hůře. Proč tomu tak je? Právě proto, že se s přibývajícím věkem mění funkce metabolismu.
Co ovlivňuje rychlost metabolismu?
Určitě je dobré si vysvětlit, co vlastně ovlivňuje funkci vašeho metabolismu. Zde je potřeba zmínit, že ho určují celkem čtyři prvky: cvičení, klidová rychlost metabolismu, termický účinek jídla a termogeneze bez cvičení.
Tyto faktory udávají, kolik kalorií spálíte při odpočinku, během cvičení, během procesu trávení a také stáním. Nutno dodat, že jsou ovlivněné výškou, věkem, svalovou hmotou a roli zde hrají i hormony.
Jak stárneme, probíhají v našem těle výrazné hormonální změny, které mají výrazný podíl na tom, jak rychle a v jakém množství se v našem těle ukládá tuk a také jak rychle se ho tělo dokáže zbavit.
Proč se metabolismus s věkem zpomaluje?
Určitě si pohráváte s otázkou, proč nemůže váš metabolismus tzv. šlapat na plné obrátky, ať už vám bude dvacet, čtyřicet nebo třeba šedesát?
Ptáte se, proč se s věkem metabolismus zpomaluje? Jednak je to dáno tím, že se méně hýbete. Čím méně fyzické aktivity máte, tím více riskujete, že začnete přibývat na váze.
Důležitou roli ve změnách metabolismu hrají také geny a naše pohlaví. U mužů je obvykle metabolismus rychlejší, protože mají více svalové hmoty a méně tělesného tuku. Geny zase ovlivňují velikost svalů a jejich schopnost růst. Obecně platí jednoduché meřítko: čím méně svalové hmoty máte, tím je váš metabolismus pomalejší.
Kdy dochází ke zpomalení?
Určitým milníkem je věk třiceti let, kdy si většina začne všímat, že hubnutí už není tak snadné. Zčásti je to také dáno tím, že čím jsme starší, tím méně máme přirozeného pohybu. Pokud nejsme fyzicky aktivní, můžeme každou dekádu ztratit 3–5 % svalové hmoty.
Po čtyřicátém roku věku začne tělo ztrácet svalovou hmotu přirozeně. I když budete v tomto věku aktivní, vaše tělo začne ztrácet nějaké to procento svalů a místo svalů se začne tvořit tuk. I to zpomalí funkci metabolismu.
Zdroj: healthdigest.com, webmd.com, womenshealthmag.com
Autor: Karolína Nezbedová