Určitě jste o celiakii alespoň jednou ve svém životě slyšeli. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které se projevuje zánětem sliznice tenkého střeva a může způsobit značné zdravotní komplikace. Jaké jsou její příznaky a co se nevyplatí podceňovat?
Často bývá zaměňována s alergií na lepek, jedná se ale o dvě odlišné záležitosti. Zatímco u alergie se potíže dostaví několik minut po požití lepku, u celiakie to může být až po několika hodinách.
Alergie je něco jiného
Lepek je komplex bílkovin, které se nachází v obalech zrn pšenice, žita, ječmene nebo ovsa. Kromě pečiva, těstovin, sušenek a cereálií se objevuje například i v potravinách, jako je čokoláda nebo kečup.
Tuto chorobu nelze zcela vyléčit a jedinou možností je dodržování přísné bezlepkové diety. Trpí jí jak dospělí, tak děti po celém světě. Ne všichni ale o tom, že trpí celiakií, ví. Možná dokonce přecházejí příznaky onemocnění mávnutím ruky.
Na které příznaky si dát pozor?
Jedním z nejčastějších příznaků je průjem. Může samozřejmě mít i řadu jiných příčin, ale nevyplatí se jej podceňovat. Při zahájení léčby celiakie se průjmu většina nemocných zbaví.
Dalším z příznaků může být časté nadýmání. Lepek ovšem tyto potíže může způsobit také lidem, kteří celiaky nejsou.
Běžným problémem u neléčených celiaků je také únava. Je to hlavně z důvodu poruch spánku a nutričních nedostatků, které nedovolí tělu pořádně odpočívat.
Dalšími příznaky jsou také úbytky na váze, anémie neboli nedostatek železa, deprese či vyrážka. Jelikož se ve většině případů jedná o problémy, které se snadno dají spojit s jinou příčinou, než je celiakie, mnoho pacientů se o onemocnění dovídá až po dlouhé době.
Nechte se vyšetřit u lékaře
„Celiakie má zhruba 200 příznaků a bolest břicha, nadýmání a průjmy, které se uvádějí jako její nejčastější příznaky, má jen asi 10 procent pacientů. Příznakem můžou být třeba zdánlivě nesouvisející vyšší lámavost nehtů, deprese, únava, podvýživa, neplodnost, chudokrevnost nebo zvýšené hodnoty jaterních testů. Existuje dokonce i takzvaná silentní celiakie, která je zcela bez příznaků,“ uvedl pro web mojezdravi.cz MUDr. Pavel Kohout, gastroenterolog z Thomayerovy nemocnice.
Zda onemocněním trpíte, vám s jistotou potvrdí až lékař po biopsii střev. V lékárnách dnes sice existují volně dostupné testy, ale nemusí být stoprocentně spolehlivé.
Zdroj: healthline.com, mojezdravi.cz, benu.cz, celiak.cz, zijemebezlepku.cz
Autor: Karolína Ondrušková