Přicházím za Vámi se sérií článků, jak si rychle a jednoduše pomoci při různých zdravotních potížích, které nám ukazuje naše tělo. Podle tradiční čínské medicíny se symptomy ukazují různým způsobem na povrchu těla a pokud je dokážeme rozpoznat a přiřadit, dokážeme si pár jednoduchými změnami ulevit a případně i podpořit uzdravování našeho těla.
Jak poznat problémy žaludku?
Z emocionálního hlediska můžeme pociťovat neklid, který jakoby vycházel uvnitř z žaludku. Provází nás i nejistota a náruživá touha po soucitu.
Z fyzického hlediska můžeme mít vředy v žaludku a dvanáctníku, slabou nebo nadměrnou chuť k jídlu, může nás provázet zvracení, škytavka, říhání, kolika nebo jakékoli bolesti v trávicím traktu.
První pomoc
Co nedělat?
- Nejezte příliš – žaludek nedokáže potravu správně strávit
- Přestaňte nepřetržitě mlsat a uždibovat – žaludek nemá dostatek času, aby potravu strávil
- Nejezte pozdě v noci – zatížíte trávicí soustavu a cely proces trávení musí v noci začít znovu
- Špatné diety Vás mohou dovést k podvýživě, mohou Vám chybět prospěšné základní potraviny – oslabuje se Vám tak energie žaludku a sleziny
- Nejezte za chůze nebo ve stoje – udělejte si svůj čas a v klidu si k jídlu sedněte
- Odložte jídlo ve stresu a při starostech – i kdyby byla potrava sebezdravější, jídlo snědené ve spěchu může vyvolat palčivé bolesti, říhání a nevolnost.
Jednoduchá pomoc
Smíchejte polévkovou lžíci přírodního bílého jogurtu se sklenicí vody a vypijte ji. Kvůli bakteriím mléčného kvašení se zmírní všechny dráždivé bolesti v oblasti žaludku.
Zařaďte bylinné čaje z máty peprné, heřmánku nebo zázvoru.
Potraviny, které posílí Váš žaludek
- Batáty – zahřejí Váš žaludek, posílí vnitřní orgány a podpoří tělesnou energii
- Bílá řepa – obsahuje hodně vitamínu A, sodíku a vápníku. Sladkost řepy podpoří Váš žaludek
- Dýně, kořenová zelenina a hlízy Vám hlavně na podzim dodají klid a sílu
- Proso – zlepšuje fyzický zjev a vytváří emocionální rovnováhu
- Meruňky, jablka, datle, hrušky, švestky, vlašské ořechy, cizrna, špenát a oves
Emoce
Poruchy naší emocionální výživy jsou spojeny s poruchami trávení. Často nahrazujeme svou potřebu po milované osobě, po bezpečí, přežití, po odměně jídlem. Děláme to hlavně proto, abychom vyplnili svou vnitřní prázdnotu. Jíme-li mnoho sladkostí, znamená to, že prahneme po lásce a odměně – chováme se, jako bychom jí měli nedostatek. Naproti tomu je hladovka stav, kdy se nechceme starat sami o sebe, hýčkat se a mít se rád.
Čtěte také:
Kuchyňskou houbičku vyměňujte pravidelně. Možná vás překvapí, jak často byste měli kupovat novou
Nejdůležitější je si problém uvědomit! Pomůže nám promluvit si s někým, kdo je nám blízký a hlavně se přestat uzavírat do sebe. Začněte pracovat na své sebedůvěře, sebeocenění a začněte se mít rádi. Dělejte konstruktivní činnosti, které Vás baví a kterými nahradíte zvyk nadměrného nebo nedostatečného jídla.
Autor: redakce